<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Přírodní poměry |
Krajina ORP Hořovice je poměrně členitá. Mírně zvlněný reliéf je vytvářen několika geomorfologickými soustavami, které utváří celkový charakter oblasti Hořovicka. Na severu se nachází Křivoklátská vrchovina, kterou dělí hluboké údolí Berounky na Lánskou pahorkatinu a Zbirožskou vrchovinu. Na jihu a východě uzavírá území Hořovicka výrazné pohoří Brd. Rovinatější charakter má pouze Hořovická brázda a protáhlá Hostomická kotlina. Krajové oblasti ORP Hořovice patří svou rozmanitostí a pestrostí neobvyklých útvarů k nejzajímavějším krajinným celkům v Čechách. Hořovicko je lesnatý, kopcovitý, chladnější a v důsledku silikátových vrstev také méně úrodný kraj než sousední vápenaté Berounsko.
Brdské pohoří budované velmi chudými křemenci a křemičitými slepenci představuje rozsáhlou plochu, která zůstala od pravěku trvale zalesněna a spolu s lesy Křivoklátska představují největší souvislý lesní komplex vnitřních Čech, kde nevznikla žádná větší sídla. Odolné brdské horniny rovněž konzervují velmi starý svrchnokřídový reliéf.
Pozůstatkem po těžbě železných rud jsou poddolované lokality, které se nachází nejhojněji v jihozápadní části území, odkud pokračují směrem na severovýchod a v malém rozsahu se vyskytují také podél východní hranice zájmové lokality.
Malé chráněné ložiskové území Vižina leží ve východní části lokality a kryje se s ložiskem a dobývacím prostorem pro jíly keramické nežáruvzdorné. Zaječov, další těžené ložisko stavebního kamene, se vyskytuje na jihozápadě lokality. Stanovený dobývací prostor je v části chráněného ložiskového území. Felbabka, poslední a dosud netěžené ložisko stavebního kamene, se vyskytuje na jižním okraji zájmové lokality ORP Hořovice.
Na území ORP Hořovice jsou plošně nejrozšířenější půdní strukturou kambisoly. Dále se v území vyskytují půdy referenčních tříd leptosolů a glejsolů, které se nachází rozptýleně na malých plochách podél vodotečí nebo v okolí břehových pásem nádrží.
Územím od jihu k severu protéká jediný větší vodní tok – Litavka. Řeka Litavka, jež soustředí vodu z centrálních Brd, je dlouhá 54,6 km, plocha jejího povodí činí 629,03 km² a průměrný průtok je 2,6 m³/s. Lokalitou dále protékají pouze potoky, z nichž nejvýznamnější jsou Červený potok (levostranný přítok Litavky ve Zdicích), Chumava (pravostranný přítok Litavky v Libomyšli), Jalový potok (levostranný přítok Červeného potoka v Komárově), Podlužský potok (levostranný přítok Litavky v Lochovicích), Stroupínský potok (levostranný přítok Červeného potoka ve Zdicích) a Tihava (pravostranný přítok Červeného potoka v Tihavě).
SO ORP Hořovice (https://www.czso.cz/)
stránka b_char_pri.htm aktualizována: 12.11.2019, publikována: 28.03.2022