Protipovodňová opatření

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi >

Protipovodňová opatření

Příznivý vliv na povodňovou situaci ve Vlašimi má řada malých nádrží a rybníků, které mají ovšem schopnost ovlivnit zvýšené vodní stavy pouze do úrovně Q1. Pro větší průtoky nemají tyto nádrže kapacitu.

Pro určování průtoku se mimo místního pozorování také používá limnigraf, který je posazen proti proudu řeky Blanice v Louňovicích pod Blaníkem. Ačkoliv průtok na limnigrafu v Louňovicích pod Blaníkem neodpovídá přesně průtoku na vzdálenějším místě ve Vlašimi, dají se z něj odvozovat kvalitní data pro předpovědní službu a také průběh vývoje velké vody je zpravidla totožný, ale s vyšším průtokem.

V roce 2012 byla realizována protipovodňová opatření. Projekt s oficiálním názvem „Zkapacitnění toku Blanice přírodě blízkým způsobem v intravilánu města Vlašimi “. Během následujících povodní bylo zjištěno, že vybudovaná protipovodňová ochrana je dostatečně účinná při povodni v rozsahu Q100. Hlavní částí stavby bylo rozvolnění koryta odtěžením značných objemů zemin z břehů s cílem maximálního zvětšení průtočné kapacity řeky při povodních, a vybudování protipovodňových ochranných hrází a zdí. Koryto Blanice bylo nově vytvarováno, na rozdíl od dřívější regulace (technicky upravené koryto do geometricky pravidelných tvarů) přírodě blízkým způsobem s členitými tvary břehů i dna koryta.


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Protipovodňová opatření

   | tisk | nahoru |

stránka b_druhy_ppo.htm aktualizována: 09.11.2020, publikována: 02.11.2024