<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Organizační část > Činnost PK při SPA > Koordinace povodňových aktivit ve správním obvodě ORP |
Jak již bylo uvedeno ve věcné i organizační části tohoto povodňového plánu, správní obvod obce s rozšířenou působností Český Brod je ohrožen především z přívalových povodní, a to i v lokalitách mimo vodní toky. Ohrožení masivnějším déletrvajícím rozlivem přichází v úvahu na Šembeře.
Při velké vodě lze na Šembeře s ohledem na aktuální retenční možnosti rybníků Mlýnský a Podviňák s určitým minimálním předstihem předpovědět postup povodňové vlny, což umožní provedení alespoň základních zabezpečovacích a případně evakuačních prací v níže ležících obcích.
Při povodni na drobných vodních tocích nelze kvůli velikosti toku a charakteru povodí v obcích ovlivněnému způsobem hospodařením počítat s významným faktorem času pro ochranu před povodněmi.
Lze pouze kvalifikovaně odhadnout, že od příčin velké vody k prvnímu ohrožení v obcích s drobnými toky dojde za desítky minut od příčinné srážky a v obcích na významnějších tocích za 2–5 hodin od příčinné srážky.
Povodňová ochrana obcí ve správním obvodě ORP Český Brod musí být proto směřována na prevenci – ochranu konkrétních objektů, optimalizaci odvodu srážkových vod a na průběžný monitoring meteorologické situace. Na to navazuje nutnost včasné hlásné povodňové služby, která umožní provedení zabezpečovacích prací a včasné odklizení, zejména odplavitelných předmětů zhoršujících povodňovou situaci, ochranu majetku fyzických a právnických osob, ale zejména včasnou evakuaci ohrožených obyvatel s předností starých, případně nepohyblivých osob
Vliv povodní zasahujících větší území regionu se zpravidla projevuje v celé délce toků ve správním obvodu ORP Český Brod. Opatření provedená v horní části povodí ovlivňují průběh povodně v dolním úseku toku.
Platí to zejména o manipulacích na vodních dílech, ale také o provádění zabezpečovacích prací jako je zvyšování nebo naopak účelové protržení hrází, náhlé uvolnění ucpaného průtočného profilu, uvolnění ledového nápěchu a tím vyvolání chodu ledu a podobně.
Je proto bezpodmínečně nutná odborná koordinace povodňových aktivit ovlivňující odtokové podmínky a průběh povodně v rámci větších hydrologických celků, které přesahují správní obvod obecních povodňových komisí.
Koordinační činnost v rámci správního obvodu vykonává povodňová komise ORP Český Brod (dbf) s odbornou podporou Povodí Labe, státní podnik, případně ostatních správců drobných vodních toků.
stránka c_org_cinnost_koordinace.htm aktualizována: 05.09.2021, publikována: 16.09.2024