Odtokové poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické údaje o tocích >

Odtokové poměry

Z hlediska odtokových poměrů patří území ORP Kolín do nížinné oblasti povodí Labe, kde se nachází úrodné nížiny s půdními i klimatickými podmínkami výhodnými pro intenzívní zemědělskou výrobu. Lesů je zde velmi málo a jsou rozptýleny v ojedinělé hájky. V této oblasti jsou nejnižší srážky na povodí, a to kolem 600 mm. Tyto nepříznivé vlhkostní a odtokové poměry jsou jen zčásti vyváženy tím, že oblastí protékají největší vodní toky a dolní úseky jejich přítoků. Průměrný specifický dlouhodobý odtok se zde pohybuje do 5 l/s/km2.

Rozkolísanost průtoků

Rozkolísanost průtoků určuje poměr mezi dlouhodobým průměrným průtokem a průtokem 100leté povodně (Q100) – zpravidla platí, že čím větší tok, tím je poměr vyrovnanější, na menších tocích pak výrazně narůstá rozdíl mezi běžnými a povodňovými průtoky a odtokové poměry jsou zde nevyrovnané.

Na území ORP Kolín patří mezi větší toky nížinného charakteru Labe, na němž jsou odtokové poměry vyrovnanější (cca 1 : 150) a nástup i odchod povodně pozvolnější. Druhým největším tokem na území je Cidlina, která ovšem vyniká značnou rozkolísaností průtoků (1 : 7350). Ostatní vodní toky na území jsou již spíše bystřinného charakteru a mají tedy odtok rovněž rozkolísaný, významně se na něm projevuje vliv ročního období, intenzita a trvání srážek.

Postupová doba povodňových průtoků

Pro území ORP Kolín je postupová dobo povodňových průtoků stanovena jen u větších toků, u ostatních vodních toků nelze kvůli jejich velikosti postupové doby stanovit – nástup povodně zde bývá velmi rychlý, často během pouhých desítek minut. Aktuální časové možnosti závisí na intenzitě a době trvání srážek či tání sněhové pokrývky. V takovémto případě není možné se na povodně dostatečně připravit, jejich zvládnutí závisí zejména na včasné informovanosti a maximální spolupráci všech složek povodňové ochrany.

U toků charakteru Výrovky je, vzhledem ke srovnání s podobnými toky, možné očekávat, že rychlost postupu povodňových vln se bude pohybovat okolo 5 až 10 km/h.

hmtoggle_arrow1Přehled postupových dob na tocích

 

 


hmtoggle_arrow1Cidlina: Nový Bydžov – Sány: 6–11
hmtoggle_arrow1Doubrava: Žleby – Brandýs n.Lab.: 14–28
hmtoggle_arrow1Doubrava: Žleby – Kolín: 9–16
hmtoggle_arrow1Doubrava: Žleby – Nymburk: 12–20
hmtoggle_arrow1Doubrava: Žleby – ústí: 6–10
hmtoggle_arrow1Labe: Pardubice – Brandýs n.Lab.: 18–62
hmtoggle_arrow1Labe: Pardubice – Kolín: 9–32
hmtoggle_arrow1Labe: Pardubice – Nymburk: 14–40
hmtoggle_arrow1Labe: Přelouč – Brandýs n.Lab.: 16–55
hmtoggle_arrow1Labe: Přelouč – Kolín: 6–14
hmtoggle_arrow1Labe: Přelouč – Kostelec nad Labem: 25–50
hmtoggle_arrow1Labe: Kolín – Brandýs n.Lab.: 6–17
hmtoggle_arrow1Labe: Kolín – Nymburk: 4–8
hmtoggle_arrow1Labe: Kolín – Kostelec nad Labem: 6–16

 

Záznamy jsou tříděny podle názvu toku a dále sestupně podle říčních kilometrů nebo názvu úseku, pokud nejsou říční kilometry uvedeny. Extrémně dlouhé postupové doby mohou být dosaženy při velkých průtocích.

 

 


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické údaje o tocích > Odtokové poměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_toky_odtok.htm aktualizována: 05.12.2022, publikována: 19.12.2023