<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické poměry |
Na území ORP Vlašim existuje z větší části přirozená hydrografická síť tvořená soustavou vodních toků a vodních nádrží. Charakter území lze popsat jako pramenné, což znamená, že většina vodních drobných vodních toků na území ORP vzniká. Drobné toky byly v minulosti v době scelování zemědělských pozemků upravovány, přirozené meandry toků byly napřimovány a mokřady odvodňovány melioracemi. Těmito zásahy došlo ke zrychlování odtoku vody z území, degradaci půdy a zanášení vodních nádrží půdními částicemi. Analýzou typů vodních toků z pohledu hydromorfologie bylo pro území ORP Vlašim vyhodnoceno, že přes 80 % délek významných vodních toků spadá do kategorie upravených vodních toků. V zájmovém území je evidováno přes 91 km úprav otevřených vodních toků a takřka 19 km zatrubněných vodních toků.
Město Vlašim i ORP Vlašim spadá do povodí III. řádu 1-09-03 (Sázava – od Želivky po ústí do Vltavy) a 1-09-02 (Želivka). Území ORP Vlašim zasahuje do 86 povodí IV. řádu. Mezi nejvýznamnější toky na území ORP Vlašim jsou řazeny Blanice, Sázava a Želivka. Další drobné toky jsou následující: Blažejovický p., Bolinka, Borecký p., Bořeňovický p., Bořkovický p., Brodec, Býkovický p., Částrovický p., Čechtický p., Dalkovický p., Děkanovický p., Divišovský p., Domašínský p., Holčovický p., Hradišťský p., Hrnčířský p., Chotýšanka, Javornický p., Křivsoudovský p., Martinický p., Mohelnice, Orlina, Pavlovický p., Pekelský p., Petřínský p., Podvecký p., Polánecký p., Pravětický p., Sedlečský p., Sedlický p., Stupnický p., Suchý p., Šetějovický p., Štěpánovský p., Tomický p., Vočadlo, Volavecký p., Všebořický p., Zahrádčický p.
Územím protéká významný tok řeka Blanice v ř. km. 44,5 až 1,5.
Nejvýznamnější pravostranné přítoky na území ORP Vlašim: Podhorník, Pravětický potok, Brodec, Částrovický potok, Orlina, Bolinka, Borecký potok, Pavlovický potok, Petřínský potok, Psářský potok, Malovecký potok.
Nejvýznamnější levostranné přítoky: Bořkovický potok, Strašnický potok, Velišský potok, Polánecký potok, Domašínský potok, Chotýšanka, Senecký potok.
Územím protéká významný tok řeka Sázava v ř. km. 100,3 až 92,2 a 86,4 až 81,3.
Nejvýznamnější levostranné přítoky na území ORP Vlašim: Štěpánovský potok, Dolický potok, Kácovecký potok.
Pravostranné přítoky Sázavy se na území ORP Vlašim nevyskytují.
Územím protéká významný tok řeka Želivka v ř. km. 29 až 4. přibližně na 4. ř. km řeky Želivky je lokalizována hráz vodní nádrže Švihov, která je jedním ze zdrojů pro zásobování Prahy a středočeské oblasti pitnou vodou.
Nejvýznamnější levostranné přítoky na území ORP Vlašim: Blažejovický potok, Šetějovický potok, Zahrádčický potok, Tomický potok, Brzotický potok, Sedlický potok, Medulán.
Pravostranné přítoky Želivky se na území ORP Vlašim nevyskytují.
Vodní plochy zaujímají 1 589,01 ha, tedy 3,2 % celkové výměry ORP Vlašim. Na celém území se nachází velké množství malých rybníků a požárních nádrží. Část území zaujímá významná vodní nádrž Švihov na řece Želivce. Součástí vodní nádrže Švihov na území ORP Vlašim je také vodní nádrž Němčice, jež je představná vodní nádrž v povodí řeky Želivky sloužící k zachycení splavenin přinášených Sedlickým potokem, které by se jinak dostaly do Švihovské nádrže a zhoršovaly tak kvalitu její vody. Velkým potenciálem území je vodní nádrž Švihov jako zdroj pitné vody. Bohužel na její vodu je napojeno jen velmi málo obcí v ORP Vlašim. Tuto skutečnost je nutné řešit a využít tohoto zdroje pro širší území, zejména jižní a centrální část ORP, jejíž vodohospodářský potenciál je minimální.
Obecně lze konstatovat, že na území ORP by bylo přínosem obnovení a výstavba malých vodních nádrží, které poskytují zejména zlepšení podmínek mikroklimatu. V nivách toků lze vybudovat další malé vodní nádrže s různou formou využití (akumulační, retenční, infiltrační apod.), tůně a mokřady.
Další informace: Vodní toky, Vodní díla
stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 09.11.2020, publikována: 02.11.2024