Přírodní poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Přírodní poměry

Krajina ORP Vlašim je poměrně členitá, s nejvyššími vrcholy v rozmezí od 450 do 650 m n. m. Mírně zvlněný reliéf je vytvářen několika geomorfologickými soustavami, které utváří celkový charakter oblasti Vlašimska. Území je součástí České Vysočiny – Českomoravské soustavy. Přibližně polovina území (rozděleno diagonálně od JZ na SV) je zařazena do Středočeské vrchoviny a podřadného celku Vlašimské pahorkatiny. Druhá spodní polovina spadá již do Českomoravské vrchoviny a podřadného celku Křemešnické vrchoviny. Naprostou většinu území ORP tvoří Mladovožická pahorkatina, JV okrajový pás tvoří Želivská pahorkatina, J cíp tvoří Pacovská pahorkatina a pouze malou část na severu území tvoři Dobříšská pahorkatina. Při drobnějším členění na území ORP Vlašim nalezneme několik menších okrsků, kterými jsou Kácovská, Načeradecká a Čechtická pahorkatina. Právě v Mladovožické pahorkatině při vrchu Batkovy (724 m m. m.) pramenní významný tok celého území řeka Blanice. Při hranici Mladovožické a Želivské pahorkatiny se táhne údolí Sedlického potoka, významného levostranného přítoku Želivky.

Většina území je tvořena pararulami krystalinika a prevariského paleozoika Českého masivu. Na malém území kolem Louňovic pod Blaníkem lze najít kvartérní sprašové hlíny Českého masivu. Vzhledem k husté říční síti v území, vyskytují se při tocích deluviální kamenité až hlinito-kamenité sedimenty a v nivách fluviální nezpevněné sedimenty Českého masivu kvartérního stáří. V pásu vrcholů Blaníku, Křížovské hůry až Javornické hůry se vyskytují ortoruly až metagranity krystalinika Českého masivu. U obce Němčice se vyskytuje malé ložisko serpentinitu. Západní část obce Vlašim je tvořena drobnozrnným dvojslídným až biotitickým granitem rovněž krystalinika Českého masivu.

Na území ORP Vlašim se nachází tyto půdní druhy. V nižších polohách kambizem modální a kambizem mesobazická či místně luvizem modální. V polohách výše položených pseudogleje modální a kambizem dystrická. V nivách toků se nachází fluvizem glejová nebo glejová či glej modální.

Z hlediska ochrany přírody a krajiny se na území nachází významná CHKO Blaník. Krajinný pokryv je převážně zemědělského charakteru s dostatečným podílem lesů, viz mapa níže.

Zdroj: Český statistický úřad

Zdroj: Český statistický úřad


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Přírodní poměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_prirodni_pomery.htm aktualizována: 09.11.2020, publikována: 06.06.2021