<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v Hulicích |
Povodně vyskytující se v Hulicích jsou v převážné většině spojeny s hydrometeorologickou situací letních přívalových dešťů, jejichž lokalizace je velmi obtížně predikovatelná. Na vodním toku Želivka se pak mohou vyskytnou i další typy povodní.
Povodně, které by mohly zasáhnout Hulice, lze rozdělit do tří skupin. Čtvrtý typ povodně, ledová povodeň, je v Hulicích i pod VD Švihov velmi nepravděpodobný.
•povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity v letním období. Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. Tato povodeň je v Hulicích pravděpodobná v Rýzmburku i centru Hulic. Zrychlený odtok po orné půdě může umocnit aktuální stav hospodaření (typ plodiny, výška plodiny, stav kultivace).
•povodně způsobené táním sněhové pokrývky v zimním nebo jarním období, případně v kombinaci s dalšími srážkami. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek v kraji. Je nutné sledovat stav sněhových zásob, prognózy teplých dešťů. Informace o velikosti sněhových zásob je v zimním období zveřejňována na portálu ČHMÚ. Stav sleduje i dispečink Povodí Vltavy, státní podnik, který dle momentální zásoby sněhu a meteorologické situace vydává prognózy a odborně řídí manipulace na VD Švihov.
•povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními srážkami. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a v našich podmínkách nebývají tak časté, způsobují však plošně velké škody. Tento typ povodně je na Želivce vzhledem k velikosti povodí k profilu VD Švihov také možný. Ničivé účinky by měla snížit transformace povodňové vlny na VD Švihov.
stránka b_povodne_Hulice.htm aktualizována: 08.06.2021, publikována: 18.11.2021