Úvodní část 

Povodňové orgány

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky
Řízení ochrany před povodněmi zabezpečují povodňové orgány. Řízení ochrany před povodněmi zahrnuje přípravu na povodňové situace, řízení, organizaci a kontrolu všech příslušných činností v průběhu povodně a v období následujícím bezprostředně po povodni, včetně řízení, organizace a kontroly činnosti ostatních účastníků ochrany před povodněmi. Povodňové orgány se při své činnosti řídí povodňovými plány.
V období mimo povodeň jsou povodňovými orgány - obecní úřady, orgány obcí s rozšířenou působností, orgány krajů v přenesené působnosti, MŽP, zabezpečení přípravy záchranných prací přísluší MV.
Po dobu povodně jsou povodňovými orgány - povodňové komise obcí, povodňové komise obci s rozšířenou působnosti, povodňové komise ucelených povodí, Ústřední povodňová komise.
Povodňové orgány mohou v době povodně činit opatřeni a vydávat příkazy k zabezpečení řízeni ochrany před povodněmi, v odůvodněných případech i nad rámec platných povodňových plánů s tím, že v takovém případě musí neprodleně uvědomit dotčené osoby. Tyto příkazy nejsou rozhodnutími podle správního řádu.
Povodňové orgány nebo jiné osoby na jejich příkaz jsou při povodni za účelem provádění záchranných a zabezpečovacích prací oprávněni vstupovat v nezbytném rozsahu na cizí pozemky a do objektů.
Orgány státní správy a jiné orgány jsou povinny povodňovým orgánům pomáhat na jejich výzvu při zajišťování řízení ochrany před povodněmi.
Povodňový orgán nižšího stupně může požádat o převzetí řízení ochrany před povodněmi vyšší povodňový orgán v případě, že vlastními silami není schopen tuto ochranu zajistit.
Vyšší povodňový orgán, který převezme řízení povodňové ochrany je povinen oznámit příslušným nižším povodňovým orgánům datum a čas převzetí, rozsah
spolupráce, ukončení řízení ochrany před povodněmi a provést o tom zápis v povodňové knize. Nižší povodňové organy zůstávají dále činné, provádějí ve své územní působnosti opatření podle svých povodňových plánů v koordinaci s vyšším povodňovým orgánem nebo podle jeho pokynů.
Pokud dojde k vyhlášení krizového stavu podle zvláštního zákona č.240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) přejímá řízení ochrany před povodněmi orgán, který je k tomu podle tohoto zákona příslušný.

 

Povodňové orgány obce a jejich povinnosti

Obecní rada zřizuje k plnění úkolů při ochraně před povodněmi, je-li v jejím územním obvodu možnost povodní, povodňovou komisi. Předsedou povodňové komise je starosta obce. Další členy komise jmenuje z obecního zastupitelstva a z fyzických a právnických osob, které jsou způsobilé k provádění opatření, popřípadě pomoci při ochraně před povodněmi.
povodňový orgán (povodňová komise) obce je podřízen povodňovému orgánu obce s rozšířenou působností (povodňové komisi obce s rozšířenou působností)
povodňové orgány obce ve svém územním obvodu v rámci zabezpečení úkolů při ochraně před povodněmi :
potvrzují soulad věcné a grafické části povodňových plánů vlastníků (uživatelů) pozemků a staveb, pokud se nacházejí v záplavovém území nebo zhoršují průběh povodně, s povodňovým plánem obce
zpracovávají povodňový plán obce a předkládají jej k odbornému stanovisku správci povodí, v případě drobných vodních toků správci těchto vodních toků
provádějí povodňové prohlídky
zajišťují pracovní síly a věcné prostředky na provádění záchranných prací a zabezpečení náhradních funkcí v území
prověřují připravenost účastníků ochrany podle povodňových plánů organizují a zabezpečují hlásnou povodňovou službu a hlídkovou službu, zabezpečují varování právnických a fyzických osob v územním obvodu obce, s využitím jednotného systému varování
informují o nebezpečí a průběhu povodně povodňové orgány sousedních obcí a povodňový orgán obce s širší působností
vyhlašují a odvolávají stupně povodňové aktivity v rámci územní působnosti
organizují, řídí, koordinují a ukládají opatření na ochranu před povodněmi podle povodňových plánů a v případě potřeby vyžadují od orgánů, právnických a fyzických osob osobní a věcnou pomoc
zabezpečují evakuaci a návrat, dočasné ubytování a stravování evakuovaných občanů, zajišťují další záchranné práce
zajišťují v době povodně nutnou hygienickou a zdravotnickou péči, organizují náhradní zásobování, dopravu a další povodní narušené funkce v území
provádějí prohlídky po povodni,-zjišťují rozsah a výši povodňových škod, zjišťují účelnost provedených opatření a podávají zprávu o povodni povodňovému orgánu obce s širší působností
vedou záznamy v povodňové knize
 

Soubor: a-povodnove_organy.htm