<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Věcná část > Opatření k ochraně před povodněmi > Předpovědní a hlásná služba |
V rámci jednotlivých složek města je organizace služby upravena směrnicí č. 2/2006 o zajištění předpovědní a hlásné povodňové službě.
Předpovědní povodňová služba informuje povodňové orgány, popřípadě další účastníky ochrany před povodněmi o možnosti vzniku přirozené povodně a o dalším nebezpečném vývoji, o hydrometeorologických prvcích charakterizujících vznik a vývoj povodně, zejména o srážkách, vodních stavech a průtocích ve vybraných profilech. Tuto službu zabezpečuje Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se správci významných vodních toků.
Předpovědní služba je na území města Příbram organizována následovně:
•od Českého hydrometeorologického ústavu nebo Povodí Vltavy s. p. nebo HZS Středočeského kraje,
•zpráva o nebezpečí povodně může přijít i cestou „Hromadných sdělovacích prostředků“,
•zpráva o nebezpečí povodně může přijít v případě lokálních vydatných dešťů nebo tajícího sněhu od Povodňové komise obce Láz a Bohutín,
•zpráva o nebezpečí povodně může přijít i od obyvatel, kteří jsou v okolí vodních toků nebo vodních děl.
Hlásná povodňová služba zabezpečuje informace povodňovým orgánům pro varování obyvatelstva v místě očekávané přirozené nebo zvláštní povodně a v místech ležících níže na vodním toku, informuje povodňové orgány a účastníky ochrany před povodněmi o vývoji povodňové situace a předává zprávy a hlášení potřebná k jejímu vyhodnocení a k řízení opatření na ochranu před povodněmi.
Hlásnou povodňovou službu organizují povodňové orgány obcí a podílejí se na ní ostatní účastníci ochrany před povodněmi.
Povodně jsou z hlediska možných škod nejrizikovějším přírodním živlem v České republice. Proto je u nás ochraně před škodlivými účinky povodní věnována značná pozornost. Zkušenosti i různé studie prokázaly, že nedílnou součástí účinné protipovodňové ochrany je provoz hlásné a předpovědní povodňové služby. Potenciální snížení povodňových škod při včasném varování může za určitých situací dosahovat až desítek procent celkových škod, což mnohonásobně převyšuje provozní náklady pro hydrologickou hlásnou a předpovědní službu.
Hlásná a předpovědní služba (HPPS), kterou v ČR provozuje ČHMÚ, může plnohodnotně plnit svůj účel pouze za předpokladu, že naši uživatelé (odborníci i veřejnost) vědí jaké informace HPPS poskytuje, jak se k této informacím dostat a jak s nimi pracovat. Uvedené webové stránky Průvodce informacemi HPPS by měly pomoci tyto předpoklady splnit. Stránky vznikly v rámci projektu SP/1C4/16/07 z podpory MŽP. Naleznete v nich přehled informačních zdrojů, popis a úskalí používaných předpovědních technik, interpretaci předpovědí, nové trendy v operativní (předpovědní) hydrologii a vyhodnocení hydrologických předpovědí. Protože členové povodňových komisí, správci toků nebo veřejnost potřebují od HPPS jiný typ informace, je také Průvodce rozdělen do tří sekcí
•Průvodce informacemi HPPS pro veřejnost
•Průvodce informacemi HPPS pro povodňové orgány
•Průvodce informacemi HPPS pro vodohospodáře
Vyhodnocení hydrologických předpovědí je v samostatné sekci. Obsahuje přehled vydaných předpovědí, jejich statistické zpracování a také povodňové zprávy z významných povodní posledních let.
Soubor: b_oop_predpoved.htm
stránka aktualizována: 22.12.2016, publikována: 17.09.2024