Hydrologické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrologické poměry

Správní území ORP zasahuje většinou své rozlohy do povodí Labe s širokou údolní nivou, malou částí do povodí Labe severně od Prahy a závěrné části povodí Jizery. Dále sem spadá území mírné pahorkatiny východně až severně od Prahy s povodími významných toku Výmola a Mratínský potok a větším množstvím drobných vodních toků. Ustálené odtokové poměry v posledních letech negativně ovlivňuje postupující urbanizace území, zejména severních okrajových částí Pražské aglomerace – pramenné části Mratínského potoka. Mění se rovněž odtokové poměry v povodí Výmoly, kde i pres veškerou snahu příslušných orgánu dochází z obdobných důvodu k urychlení odtoku z území. Důsledkem toho jsou nevyrovnané hydrologické poměry provázené menším zdržením vody v území, což se projevuje i na změně hladin vod podzemních.

Z hlediska vodohospodářského jsou na území významné toky, a to na západní straně Vltava, která protéká úzkým skalnatým údolím, na severní straně pak Labe v široké a ploché nivě, Jizera a menší toky Výmola a Mratínský potok. Z drobných toku přitéká z území městské části Praha-Vinoř Vinořský potok, na správní území města Neratovice odtéká Kojetický potok a dále je zde vetší počet dalších drobných toku. Povodňové ohrožení vzniká především při zvýšených průtocích na hlavních tocích, nepominutelné je však i povodňové ohrožení menšími toky a rybníky nebo nádržemi, které jsou nebezpečné zejména při nadměrných regionálních srážkách.

Velké povodně patří k nejčastěji se vyskytujícím přírodním katastrofám, způsobujícím obrovské materiální škody a v minulosti i ztráty na životech. Obzvláště v nedávné době došlo k několika ničivým povodním jako v roce 1997 a 2000 na Jizeře, v letech 1981 a 2006 na Labi a v roce 2002 na Vltavě, která byla svým rozsahem a důsledky největší u nás. I když úplná ochrana před povodněmi není možná, je nezbytné se před povodněmi chránit a jejich škodlivé účinky omezovat. Včasná informovanost o povodňovém nebezpečí významně přispívá k efektivnosti prováděných zabezpečovacích, případně záchranných prací. V zájmovém území ORP jsou velké povodně způsobeny povodňovými vlnami, přicházejícími z oblastí na horních částech hlavních toku, tedy z území jiných správních celku. Zvládnutí této povodňové situace závisí především na rychlém postupu informací z horních částí povodí a na jejich přesnosti. To dává důležitost spolupráci povodňových orgánu na jednotlivých správních územích i na různých úrovních řízení.


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 31.12.2021, publikována: 16.09.2024