Geomorfologická charakteristika

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika území >

Geomorfologická charakteristika

Většina severní části území ORP spadá do soustavy České tabule, podsoustavy Středočeské tabule, do geomorfologického celku Středolabské tabule – podcelku Mělnická kotlina. Jižní část ORP (Olovnice, Dolany, Zlončice a jižní část Kralup okolo Knovízského potoka) spadá pod Poberounskou soustavu, Brdskou podsoustavu, geomorofologický celek Pražská plošina – podcelek Kladenská tabule.

Území Mělnické kotliny se rozkládá zhruba mezi městy Kralupy nad Vltavou na západě, Liběchov na severu, Lysá nad Labem na východě a Český Brod na jihovýchodě. Dále do podcelku zasahují, nebo zcela uvnitř leží města Mělník, Neratovice, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Čelákovice.

Je to plochá erozně denudační sníženina při dolním toku Vltavy a přilehlém úseku středního Labe (nad ústí Jizery). Je tvořená převážně turonskými vápnitými jílovci, slínovci a prachovci, většinou zakrytými čtvrtohorními říčními sedimenty. Vyznačuje se převážně akumulačním reliéfem středopleistocenních a mladopleistocenních říčních teras a údolních niv.. Jsou zde rozsáhlé pískovny (opuštěné, zavážené různým odpadem popř. využívané pro rekreaci aj.

Podcelek Kladenská tabule je severozápadní částí Pražské plošiny. Je to členitá pahorkatina, nejvyšší bod Na rovinách (Slánská tabule) je 435 m n. m. Základ reliéfu představuje tabule, protnutá úzkým a hlubokým údolím řeky Vltavy. Zatímco okrajové části Pražské plošiny jsou charakteristické malou členitostí s výškovými rozdíly nejvýše desítek metrů, směrem k Vltavě drobné potoky vytvořily síť výrazně se zahlubujících úzkých údolí.

Další informace: Geologické mapy České geologické služby 


Věcná část > Charakteristika území > Geomorfologická charakteristika

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_geo.htm aktualizována: 12.07.2023, publikována: 16.09.2024