<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika území > Hydrologické poměry |
Hlavním tokem v území je Labe, které na území Mělníka přibírá z levé strany Vltavu. Záplavové území Labe zabírá většinu zemí obce, výjimkou jsou terénní vyvýšeniny, kde je soustředěna zástavba obce. Vodní režim v území ovlivňuje především Labe, v mimopovodňové době je pravobřežní území stabilizováno systémem odvodňovacího příkopu (Odpad A), pokračujícím poproudně na území Kel. Po povodni odvádí záplavovou vodu zpět do koryta Labe.
Na území Tuhaně navazuje na obytnou zástavbu soustava tří drobných tůní, které mají funkci především krajinotvornou a zlepšují životní prostředí v obci. Pro povodňovou situaci nemají význam.
Charakter Labe před zaústěním Vltavy je nížinný o poměrně malém spádu. Hladina je udržována vodními díly. Odtokové poměry Labe na území Tuhaně výrazně ovlivňuje Vltava. Při povodních její vzdutí zasahuje až na území Tuhaně.
Koryto Labe má v kanalizovaném úseku poblíž Štěpánského mostu kapacitu Q2–Q3 (cca 600 m3/s). Při vyšších průtocích dochází k vybřežení do pásma inundace, omezeného ochrannými hrázemi. Po dalším zvyšování průtoků nad cca 760 m3/s dojde k přelití hráze Tuhaň a zaplavení postupně celého inundačního území.
Rozhodujícím parametrem je ovšem především výška hladiny v Labi. Vliv zvýšených průtoků Vltavy působením zpětného vzdutí zvýší úroveň hladiny Labe i při průtocích, které neodpovídají povodňovým stavům na Labi a dojde k vybřežení. Objem průtoků v Labi je až další sledovanou veličinou.
stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 02.03.2022, publikována: 03.10.2024