Základní odhad průběhu povodní

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi >

Základní odhad průběhu povodní

Z hlediska povodňové problematiky je ve městě Velvary nejvýraznějším zdrojem ohrožení tok Bakovský potok, který protéká okrajovou částí města od západu na východ. Navýšení jeho hladiny ohrožuje zastavěné území města a hrozí zaplavení komunikací, zahrad, sportovního hřiště a celé řady soukromých objektů. Kladem je, že v okolí toku se nachází celá řada inundačních území, kde se může voda rozlít bez škod na majetku. Zmíněná inundační území jsou však z větší části, stejně jako koryto potoka, v nevyhovujícím stavu. Rozlivové území není udržováno a je zarostlé náletovou vegetací, rákosím a travou. Koryto potoka je značně zanesené sedimenty, břehy jsou zarostlé. Kolem potoka se místy nachází černé skládky odplavitelného bioodpadu. Tento stav by měl za následek zhoršení průběhu případné povodně. Koryto Bakovského potoka má na většině trasy kapacitu odpovídající přibližně průtoku na úrovni Q5 (pětiletá voda). Při průtoku vyšším dochází k vybřežování vody a zaplavování okolí toku. Základní monitorování stavu hladiny potoka je prokazatelné z hlásného profilu kategorie B, ev. č. 213, umístěného pod mostem uprostřed města.

V případě velmi intenzivních srážek v poměrně rozsáhlé oblasti povodí Bakovského potoka, může dojít k výraznému rozvodnění toku a vybřežování i do zastavěných území města. Konkrétně se jedná zejména o lokality ulic Nábřeží v úseku pod hřištěm, bezejmenné ulice vlevo od ulice Za Roudnickou branou, okolí mostu Za Roudnickou branou, velké části občanské zástavby a průmyslových objektů v okolí a severně ulice Chržínská až po železniční vlečku a okolí čistírny odpadních vod města. V případě velmi výrazného rozlivu je potenciálně ohroženo 36 objektů, převážně obytného charakteru, na hranici záplavy bude dalších 16 objektů.

Další potenciální ohrožení představuje tok potoka Svodnice, jehož povodí má rozlohu 11,2 km2. Ve východní části jsou strmé svahy, na jejichž úpatí leží místní části města Velká a Malá Bučina. Na většině území povodí Svodnice se nachází rozsáhlé polnosti. Potok přichází na území města z jihu a vytváří před Hradební ulicí kapkovitě protáhlou malou vodní nádrž, o ploše ca 950 m2. Tato malá vodní nádrž se nachází v profilu častého výskytu bleskových povodní. Sypaná hráz této MVN nemá bezpečnostní přeliv a kapacita výpustného potrubí není pro povodňové průtoky dostačující. Při zvýšení průtoku proto opakovaně dochází k přetoku přes korunu hráze, což představuje riziko jak pro vlastní stabilitu hráze, tak i pro okolní zástavbu v případě jejího porušení. Pod hrází pokračuje koryto do otvoru v zídce, od které je tok Svodnice zatrubněn. Vtokový otvor není dostatečně kapacitní pro převod povodňových průtoků a při zvýšeném průtoku dochází k zaplavení okolních pozemků. Podmáčení sypané hráze a následný pokles hladiny na vzdušní straně může mít kritický dopad na její stabilitu. V zatrubněném úseku pokračuje potok Svodnice dále přes rozsáhlou část města pod ulicemi Hradební, Slánská, Nábřeží a Třebízského, aby za obytnou zástavbou v délce cca 600 metrů opět vycházel na povrch. Jeho posledních cca 50 metrů je opět zatrubněno a ústí v těsném sousedství hlavní ulice Za Roudnickou branou do Bakovského potoka.

Posledním vodním tokem ohrožujícím město potenciálním rozvodněním je Červený potok, přicházející do města od jihozápadu. Zde prochází nejprve místní částí města – obcí Ješín, kde je případnou záplavou na úrovni Q100 ohroženo 16 nemovitostí a přerušena velmi silně frekventovaná silniční komunikace Slaný – Velvary. Na území města Velvary vstupuje potok v lokalitě Nový Mlýn, kde se rozděluje do tří ramen, která se pod Malovarským rybníkem opět spojují. Zde Červený potok podtéká propustkem Malovarskou ulici a pokračuje rozsáhlým inundačním územím, za nímž se vlévá do Bakovského potoka. V těchto částech toku ohrožuje případným rozlitím na úroveň Q100 a více 2 obytné a 1 výrobní objekt. Zejména se jedná o ohrožení č. p. 257 (Paulusovi), u kterého je třeba bezpodmínečně zajistit včasnou výstrahu a provést případnou evakuaci. Rozlivem na úroveň Q5 a více dojde pravděpodobně k přerušení silniční komunikace Velvary – Nabdín, rozlitím na úrovni Q100 dojde k zaplavení Malovarského rybníka, včetně přírodního koupaliště.

Severním okrajem katastrálního území města protéká v délce cca 1600 metrů Vranský potok se stanoveným záplavovým územím. V katastrálním území města Velvary neohrožuje rozvodnění tohoto toku na úroveň Q5–Q100 žádné stavební objekty. Rozlivem na úrovni Q20 dojde však pravděpodobně k přerušení silniční komunikace Velvary – Černuc, rozliv na úrovni Q100 přeruší, kromě zmíněné komunikace Velvary–Černuc, rovněž silniční komunikaci Velvary–Miletice.

Na západním okraji města se nachází Malovarský rybník, napájený vodou Červeného potoka. Za tím účelem se zde nachází gravitační náhon. V současné době město obnovilo funkci Malovarského rybníka jako průtočného přírodního koupaliště, s oddělenou požární nádrží. Rybník představuje pro okolní zástavbu určité potenciální nebezpečí v souvislosti s rozvodněním Červeného potoka na úroveň záplavy Q20 a vyšší.

Ostatní malé vodní nádrže, nacházející se v katastrálním území města neohrožují žádné nemovitosti a nejsou, z hlediska povodňového ohrožení města, významné.

Značným nebezpečím jsou však malé vodní nádrže (rybníky) nacházející se výše na toku Bakovského a Červeného potoka, kterým případná povodňová vlna odtéká. Protržením hráze může dojít k vytvoření další povodňové vlny, v hraniční situaci i ke kaskádovitému efektu protržení hrází u více rybníků.

Nejvíce ohrožené objekty - zaplavení již za Q5:

Bakovský potok:

Chržínská č. p. 32 – objekt k bydlení

Za Roudnickou branou č. p. 444 – objekt k bydlení

Za Roudnickou branou č. p. 228 – objekt k bydlení

Za Roudnickou branou č. p. 229 – objekt k bydlení

Za Roudnickou branou č. p. 277 – objekt k bydlení

Chržínská č. p. 718 – čistírna odpadních vod (zaplaveno okolí stavby)

 

Červený potok:

Č. p. 257, objekt k bydlení (zaplavení až za Q100, ale špatně přístupný objekt)

Ješín č. p. 36 – objekt k bydlení

Ješín č. p. 8 – objekt k bydlení

 

Abecední seznam toků,

kde byly k datu 03.10.2023 evidovány ohrožené objekty.

 

Bakovský p. 10100080 (138310000100)

Červený p. 10100219 (138540000100)

Svodnice 10240228 (138620000100)

 

tok nebyl zadán(bez toku) (POVIS)

Ohrožení v místních částech města Velká a Malá Bučina představuje záplava v důsledků splachů z okolí těchto místních částí, kde je terén významně převýšen. Podle místních podmínek a dlouholetých zkušeností existují v těchto částech města tato rizika:

Obec Velká Bučina:

zaplavení splachem z okolního navýšeného terénu, zejména od kóty 270 – lokalita "Skála", a okolí kóty 268 – lokalita Radovič.

Voda z navýšeného terénu stéká do údolnice, ve které leží obec a prolukou mezi domy přes zahrady do rybníka. Z rybníka vytéká malý vodní tok, podchází silnici 16 a pokračuje do města Velvary, přes které protéká jako zatrubněný. Zatrubněná část ústí do vodní nádrže u zbrojnice JSDHO.

foto_533041_Velvary_povoden_01
Obec Malá Bučina:

zaplavení splachem z okolního terénního převýšení, zejména od kót 271,8 a 269,1 a lokality "Kalvárie". Voda z lokality Kalvárie je v údolnici odváděna mimo obec příkopem s částečným zatrubněním. Tato stará vodoteč je však dlouhodobě neudržovaná, zarostlá travou a v důsledku orby, až na hranu příkopu, i částečně zanesená.

foto_533041_Velvary_povoden_02

Ve vztahu k extravilánovým splachům se doporučuje trvale věnovat pozornost zvyšování retenční schopnosti okolní krajiny, založené na dlouhodobých zkušenostech a znalosti území města a jeho okolí, které zároveň mají pozitivní vliv na zvládání povodňové situace. K tomu přispívá zejména:

a)optimální druhová skladba porostů v okolí města,

b)vhodná volba zemědělské činnosti, s přihlédnutím k charakteru krajiny, t. j.

vhodná volba zemědělských plodin,

vhodný způsob obdělávání polí,

posouzení prováděných pozemkových úprav a jejich umístění vzhledem k protipovodňovým opatřením,

zachování a nové zřizování přirozených překážek povrchového odtoku vody (remízky, meze, průlehy, příkopy, mokřady, přirozené nádrže),

zachování přirozené linie vodních toků.

 


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Základní odhad průběhu povodní

   | tisk | nahoru |

stránka b_druh_popis_povodne.htm aktualizována: 05.09.2021, publikována: 17.09.2024