Hlásné profily

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část >

Hlásné profily

Základem pro výkon hlásné povodňové služby ve městě Velvary je soubor hlásných stanic. Hlásný profil je místo na vodním toku sloužící ke sledování průběhu povodně. Hlásné profily na tocích jsou dle významu a provozovatele rozděleny do tří kategorií A,B,C.

Pro město Velvary mají pro sběr informací zásadní význam nově vybudované profily města Vřešťany, Beřovice a Slaný. Orientační informace o přímé situaci ve městě poskytuje profil ČHMÚ ve Velvarech.

Podle těchto profilů s přihlédnutím k aktuální hydrologické situaci v povodí Bakovského potoka jsou vyhlašovány jednotlivé stupně povodňové aktivity.

 

Aktuální stavy: hlásné profily, srážkoměrné stanice, radar

Výpis aktuálních údajů z databáze POVIS pro: Povodňový plán města Velvary

hmtoggle_arrow1Přehled hlásných profilů

 

 


hmtoggle_arrow1Bakovský p.: ř. km 9,5: B: Velvary
hmtoggle_arrow1Bakovský p.: ř. km : C: C2 Beřovice
hmtoggle_arrow1Červený p.: ř. km : C: C3 Slaný
hmtoggle_arrow1Zlonický p.: ř. km 6,5: C: C1 Břešťany

 

Záznamy jsou tříděny podle názvu toku, dále sestupně podle staničení (říční kilometry) a pokud není staničení uvedeno, tak podle názvu profilu. Kompletní údaje jsou k dispozici ve výpisu z databáze.
 

Tabulka obsahuje 4 záznamy, byla aktualizována z databáze POVIS dne 03.10.2023
 

 

Hlásné profily kategorie A jsou pozorovány pravidelně za normální situace i za povodně. Většinou jsou také zařazeny do stálé sítě hlásných stanic předpovědní povodňové služby. Pozorování a sběr zajišťují pozorovatelé ČHMÚ nebo Povodí, s.p.

Pro operativní informovanost obcí a měst v povodňovém úseku toku nebo při selhání spojení pozorovatele zajišťuje pozorování hlásného profilu také místně příslušná obec nebo město (viz Odborné pokyny pro hlásnou a povodňovou službu ČHMÚ).

Hlásné profily kategorie B jsou pozorovány při nebezpečí povodně a za povodně. Pozorování zabezpečují místně příslušné obce či města.

Hlásné profily kategorie C jsou pozorovány při nebezpečí povodně a za povodně podle potřeby. Pozorování zabezpečuje obec, město nebo vlastník nemovitosti, kterému hlásný profil slouží.

Správnost signalizovaných hodnot z automatických hlásných profilů je ale nutno prověřovat i odečtem z měrné latě, nebo kontrolou dosažení barevných značek. Pokud by došlo v průběhu povodně k zjištění významných rozdílů mezi hodnotami odečtenými a signalizovanými, je povinností PK ORP uvědomit o této skutečnosti všechny orgány zapojené do systému automatického varování. Zjištění odlišných hodnot u profilů ve správním území obce je vždy třeba hlásit Městskému úřadu, který interně vyrozumí orgány ORP Slaný.

Minimální četnost při pozorování vodních stavů v hlásném profilu a podávání hlášení na hlásných profilech:

při nebezpečí povodně

1x denně

v 7 hodin ráno

1. SPA

2x denně

v 7 a 18 hodin

2. SPA

4x denně

v 7, 12, 18 a 24 hodin

3. SPA

minimálně každé 3 hodiny, nebo častěji podle potřeby a požadavků povodňových orgánů

Pokud v pozorovacích termínech nebyl zaznamenán nejvyšší (kulminační) stav, je třeba tento stav odhadnout podle dochovaných stop a přibližně odhadnou čas výskytu kulminace.

Před každým odečítáním vodního stavu je nutno se přesvědčit, že výška hladiny vody v místě vodočtu není ovlivněna překážkou, nánosem, zámrzem, ledovou zácpou a podobně a tu podle možnosti odstranit. Při vlnění se čte na stupnici nejvyšší a nejnižší vodní stav, ze kterých se udává průměr.

Výsledky pozorování zapisuje pozorovatel do vodočetného zápisníku. Zápis obsahuje tyto položky: čas, vodní stav v cm, poznámka.


Věcná část > Hlásné profily

   | tisk | nahoru |

stránka b_hps_hp.htm aktualizována: 01.08.2023, publikována: 17.09.2024