Výskyt povodní v Klučově

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení  povodní >

Výskyt povodní v Klučově

Nejpravděpodobnějším ohrožením Klučova i jeho místních částí jsou přívalové povodně. Jedná se o události způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity v letním období. Tyto povodně zasahují obvykle malá území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. K těmto povodním dochází v posledních letech pravidelně v menších lokalitách regionu. Zasahují i malá území např. jen místní části obcí jako Žhery nebo Lstiboř.

Na Šembeře je možná i  povodeň způsobená táním sněhové pokrývky v zimním nebo jarním období, případně v kombinaci s dalšími srážkami. K takovéto povodni může hlavně dojít v případě sněhové zimy a jarních teplých dešťů, kdy by došlo ke kumulaci tání a srážek.

Při mrazivé bezsněhové zimě může dojít i soustředěným odtoků z polí. Trasy odtoku však vzhledem k možným sněhovým mantinelům podél komunikací mohou být odlišné od letních povodní.

Na Šembeře pak s ohledem na velikost povodí jsou možné i povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními srážkami. Příprava na tyto události je však s ohledem na více času jednodušší.

Povodně způsobené zimními ledovými jevy jako např. tzv. ledové nápěchy, ledové zácpy nejsou v Klučově zaznamenány a jejich výskyt lze v podstatě vyloučit.

Klučov může být zasažena i menší zvláštní povodní. Potenciální ohrožení zvláštní povodní je možné na Šembeře z rybníků v Českém Brodě a Tuchorazech.

Pozn: Zvláštní povodeň je způsobena umělými vlivy, tj. situacemi, jež mohou nastat při stavbě nebo provozu vodohospodářských děl, která vzdouvají nebo mohou vzdouvat vodu.

Soubor: c_vys_pov.htm


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení  povodní > Výskyt povodní v Klučově

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 15.11.17, publikována: 08.03.19