<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Úvodní stránka > Výběr z dPP > Historické povodně |
V důsledku přívalových dešťů došlo k naplavení bahna do vesnice. Tento typ povodně ohrozil i okolní obce.
V důsledku přívalového deště v květnu 1988 došlo k vybřežení Vrbčanského potoka před mostkem "na zkratce" u silnice č. III/3291 u domu čp. 138. Hladina potoka dosáhla výše místní komunikace přes hřiště až k „vrbčanskému lesíku“.
Došlo k závažnému poškození železniční tratě v souvislosti s extrémním průtokem po protržení hrází rybníku na horním toku Výrovky. Drážní těleso a mosty tvořily zábranu proudící vodě. V úseku Chroustov – Chotutice – Radim došlo na několika místech k závažnému vymletí drážního tělesa. V obci byly zcela zatopeny domy č. p. 126 a č. p. 116. Dále došlo k částečnému zatopení domu č. p. 127. Ke kulminaci došlo dne 2. 6. 2013 ve 21:00 h (stav H=275 cm, průtok 100 m3/s, n-letost 200 – 500, SPA extrémní. Výška hladiny je vyznačena značkou na objektu státní hydrologické pozorovací stanice v obci Plaňany.
Zdroj: ČHMÚ, Zákres rozlivu povodně 06/2013 (šrafovaná plocha) v dolních Vrbčanech
Fotodokumentace povodně 2013 – dolní Vrbčany
V důsledku přívalového deště došlo k vybřežení Vrbčanského potoka v části od "starých bytovek" k mostku na silnici č. III/3291 u domu čp. 31. Dále před mostkem "na zkratce" mezi místním hřištěm a domem čp. 138. K události došlo dne 28. května 2014 v 18:00 h. Průtok ani výška hladiny nebyla změřena, protože se tyto hodnoty na tomto toku nesledují. K vybřežení došlo v důsledku nedostačující průtočnosti shora uvedeného mostku. Ke snížení průtočnosti v důsledku naplavení odpadu a dřevin nedošlo.
V regionu se vyskytují v posledních letech stále častěji lokální přívalové povodně vyvolané soustředěnými odtoky z polí. Tyto přívalové povodně v regionu jsou způsobeny jednak přívalovými dešti, hlavně pak nevhodným způsobem hospodaření na půdních blocích orné půdy v regionu. Nejsou dodržovány protierozní zásady a často dochází k pěstování širokořádkových plodin. A to i na zcela nevhodných polích s vyšším sklonem. Dochází k orbě po spádnici a v kritických bodech tras soustředěných odtoků nejsou ponechány protierozní prvky (pásy, valy atd.)
I z těchto důvodů je součástí povodňového plánu materiál Protierozní opatření na zemědělské půdě, který by měl sloužit jako základní metodika pro optimalizaci hospodaření zemědělskými subjekty.
Důležitý faktor ovlivňující povodně je také míra údržby systému dešťového odvodnění v obci - čištění propustků, odvodňovacích struh a příkopů.
Soubor: b_hydrol_hist.htm
stránka aktualizována: 02.11.18, publikována: 04.02.20