Evidenční a dokumentační práce

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Organizace povodňové ochrany  >

Evidenční a dokumentační práce

Účelem dokumentace a evidence je zabezpečení objektivních záznamů o průběhu povodně, o provedených opatřeních k ochraně před povodněmi, o příčině vzniku a velikosti škod a o jiných okolnostech souvisejících s povodní.

Dokumentací o povodni jsou zejména:

záznamy v povodňové knize

průběžné zaznamenávání vodních stavů, průtoků a vypadlých srážek

průběžné zaznamenávání údajů o provozu vodohospodářských děl ovlivňujících průběh povodně

označování nejvýše dosažené hladiny vody

zaměřování a zakreslování zátopy

monitoring kvality vody a možných zdrojů znečištění

fotografické snímky a filmové záznamy

účelové terénní průzkumy a šetření

vyhodnocení povodně a zpracování zprávy o povodni
 

Povodňová kniha je pracovní deník, který vedou povodňové orgány, další účastníci ochrany před povodněmi a subjekty, které mají tuto povinnost zakotvenou ve svých povodňových plánech. Zapisují se do ní zejména:

doslovné znění přijatých zpráv s uvedením odesílatele, způsobu a doby převzetí

doslovné znění odeslaných zpráv s uvedením jejich pramene, způsobu a doby odeslání

datum a čas vyhlášení nebo odvolání stupňů povodňové aktivity

datum a čas převzetí řízení ochrany před povodněmi povodňovým orgánem vyššího stupně

datum a čas ukončení řízení ochrany před povodněmi povodňovým orgánem vyššího stupně

doslovné znění příkazů povodňového orgánu

popis provedených opatření

výsledky povodňových prohlídek
 

Povodňová komise města Mnichovo Hradiště (dbf) vede samostatnou povodňovou knihu a zapisují do ní pověření členové Povodňové komise města Mnichovo Hradiště nebo pověření členové pracovního štábu této komise.

Zprávu o povodni zpracovávají povodňové orgány obcí, měst a správci postižených vodních toků. Tato zpráva je zpracovávána pro povodeň, při které byla vyhlášena povodňová aktivita (2. nebo 3. stupeň), došlo k povodňovým škodám, nebo byly prováděny povodňové zabezpečovací a záchranné práce.

Povodňové komise provádějí vyhodnocení povodně, které obsahuje rozbor příčin a průběhu povodně, popis a posouzení účinnosti provedených opatření, věcný rozsah a odborný odhad výše povodňových škod a návrh opatření na odstranění následků povodně. Povodňové orgány obcí a měst předkládají zprávu o povodni povodňovému orgánu obce s rozšířenou působností. Osnova souhrnné zprávy po povodni je uvedena v příloze.

Správci drobných vodních toků zpracovávají zprávu o povodni na základě provedené prohlídky vodního toku. Ve správě dokumentují zjištěný rozsah a výši povodňových škod a posuzují účelnost provedených opatření. Zprávu o povodni předkládají povodňovému orgánu obce s rozšířenou působností, správci významných vodních toků – Povodí Labe, státní podnik, a ČHMÚ..

Subjekty, které mají tuto povinnost, zpracovávají zprávu o povodni do 1 měsíce po proběhnutí povodně. V případě rozsáhlejších dokumentačních prací se provede doplňkové vyhodnocení do 6 měsíců po ukončení povodně.

Evidenci vyhodnocených povodní zajišťuje správce vodohospodářsky významných vodních toků – Povodí Labe, státní podnik a z hlediska hydrologického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

 


Věcná část > Organizace povodňové ochrany  > Evidenční a dokumentační práce

   | tisk | nahoru |

stránka a65-evidencni_a_dokumentacni_prace.htm aktualizována: 24.03.2019, publikována: 16.09.2024