Hlásné profily a srážkoměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část >

Hlásné profily a srážkoměry

Základem pro výkon hlásné povodňové služby v Ratenicích jsou údaje z kontinuálního operativního monitoringu hydro-meteorologické situace.

Základem je hlásný profil kategorie A v Plaňanech a nově vybudované C profily DSO Pečensko na Bečvárce i Výrovce, zejména pak profil Dobřichov.  Orientačně lze sledovat i profil těsně pod Ratenicemi ve Vrbové Lhotě.

Aktuální stavy: hlásné profilysrážkoměrné staniceradar

Výpis aktuálních údajů z databáze POVIS pro: Povodňový plán obce Ratenice

hmtoggle_arrow1Přehled hlásných profilů

 

 


hmtoggle_arrow1Bečvárka: ř. km 3,9: C: Bošice - Svojšice (Bečvárka)
hmtoggle_arrow1Výrovka: ř. km 27,5: C: Klášterní Skalice
hmtoggle_arrow1Výrovka: ř. km 21,5: A: Plaňany
hmtoggle_arrow1Výrovka: ř. km 17,25: C: Chotutice (Výrovka)
hmtoggle_arrow1Výrovka: ř. km 14,05: C: Výrovka - Dobřichov
hmtoggle_arrow1Výrovka: ř. km 10,63: C: Vrbová Lhota (Výrovka)

 

Záznamy jsou tříděny podle názvu toku, dále sestupně podle staničení (říční kilometry) a pokud není staničení uvedeno, tak podle názvu profilu. Kompletní údaje jsou k dispozici ve výpisu z databáze.
 

Tabulka obsahuje 6 záznamů, byla aktualizována z databáze POVIS dne 11.04.2023
 

Základem pro vyhlášení SPA v případě přívalových dešťů budou i informace ze souboru srážkoměrů v regionu. Pro obec mají zásadní význam srážkoměry Pečky a Cerhenice. Podle těchto stanic a aktuálního vizuálního měření přímo v obci jsou vyhlašovány jednotlivé stupně povodňové aktivity podle srážek.

Výše v povodí Výrovky je možno sledovat poměrně hustou síť srážkoměrů.  

Aktuální stavy: srážkoměrné staniceradarhlásné profily

Výpis aktuálních údajů z databáze POVIS pro: Povodňový plán obce Ratenice

hmtoggle_arrow1Přehled srážkoměrů

 

 


hmtoggle_arrow1Cerhenice
hmtoggle_arrow1Pečky

 

Záznamy jsou tříděny podle názvu stanice. Kompletní údaje jsou k dispozici ve výpisu z databáze.

Tabulka obsahuje 2 záznamy, byla aktualizována z databáze POVIS dne 11.04.2023
 

Radarový odhad srážek kombinovaný s pozemními měřeními (http://hydro.chmi.cz/hpps/main_rain.php) lze najít na webu ČHMÚ.  

Ve Středočeském kraji je síť srážkoměrů postupně doplňována automatickými stanicemi, které provozují obce a obce. Pokud u těchto automatických stanic sonda snímače detekuje zvýšený spad srážek, zašle zařízení automaticky na předem předvolená čísla SMS zprávy s navoleným textem. Stanicemi samozřejmě odesílá na nastavená čísla i servisní informace. V případě instalace dalšího srážkoměru v blízkosti Ratenic požádá OÚ Ratenice o zasílání údajů a o chráněný (heslovaný) přístup k on-line datům.  

Směrodatné limity pro SPA dle srážek jsou vázány na denní nebo kratší úhrny naměřených srážek ve srážkoměrných stanicích v zasaženém území. Stanovení limitů pro vyhlašování SPA podle spadlých srážek je vhodné pro povodí těch toků, kde nejsou zřízeny hlásné profily, anebo postupová doba je velmi krátká. Jde zejména o povodí malých toků, jako jsou drobné bezejmenné přítoky Výrovky v Ratenicích s krátkou dobou koncentrace povodně, kdy čas uplynulý mezi příčinnou srážkou a průtokovou odezvou je několik desítek minut.

V takových případech je možné velmi přibližně odhadnout vznik situace, odpovídající SPA podle množství spadlých srážek a povodí. Přibližný odhad odezvy povodí na spadlé srážky je možný pouze pro dešťové srážky v letním období (při srážkách do sněhu nebo na zamrzlou půdu tyto limity neplatí).

Orientační limity nebezpečných úhrnů srážek dle různé doby trvání (mm)

 

Nenasycené povodí

Nasycené povodí

 

10 dní před srážkou nepršelo

Poslední 3 dny před srážkou spadlo alespoň 10 – 15 mm/den nebo za 10 dní 50 mm

1.SPA - bdělost

20 mm/ 1 hodina

50 mm/ 12 hodin

70 mm/ 24 hodin

15 mm/ 1 hodina

30 mm/ 12 hodin

50 mm/ 24 hodin

2. SPA - pohotovost

30 mm/ 1 hodina

70 mm/ 12 hodin

80 mm/ 24 hodin

25 mm/ 1 hodina

50 mm/ 12 hodin

60 mm/ 24 hodin

3.SPA - ohrožení

50 mm/ 1 hodina

80 mm/ 12 hodin

30 mm/ 1 hodina

60 mm/ 24 hodin

Hodnoty jsou pouze orientační a budou pro obec Ratenice konkretizovány dle průběžného sledování závislosti povodňové situace na intenzitě srážek a momentálním stavu retence lesů.

 

Pozor! V případě nenadálé povodně způsobené přívalovými srážkami velké intenzity, zejména v letním bouřkovém období, kdy nárůst povodně a její postup je velmi rychlý, a kdy hrozí nebezpečí z prodlení, lze vyhlásit 3. SPA pro zasaženou oblast ihned bez předchozích kroků (bez vyhlášení 2.SPA). Je nutné si uvědomit, že výskyt tohoto druhu povodně nelze s dostatečným předstihem a přesností předpovědět a je nutno jednat rychle a operativně.

 

Pro vyhodnocení rizika přívalové srážky je dostupná testovací mapová aplikace ČHMÚ – Souhrnné riziko přívalové povodně. Tato aplikace vyhodnocuje riziko, tak je uvedeno v kapitole textu výše a riziko zobrazuje pro dané ORP.

Indikátor přívalových povodní (anglicky Flash Flood Guidance) je součást webové aplikace HPPS, která může poskytnout povodňovým orgánům a provozovatelům LVS odhad aktuálních směrodatných limitů pro nebezpečné přívalové srážky. Aplikace průběžně podle spadlých srážek simuluje nasycenost území a udává velikost potencionálně nebezpečné 1, 3 nebo 6 hodinové srážky, která by v daném území způsobila povodeň. Výstup je prezentován ve formě gridové mapy v rozlišení 3x3 km.


Věcná část > Hlásné profily a srážkoměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_hlas_nepr.htm aktualizována: 08.03.2023, publikována: 11.04.2023