<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Ovlivnění povodně lidským faktorem |
Přirozená povodeň na tocích je lidským faktorem ovlivnitelná pouze malou měrou a to zejména manipulacemi na nádržích a dalších vodních dílech v povodí toků. Zde je nutná zejména koordinace manipulací na soustavách vodních děl.
U většiny vodních děl – rybníků lze předpokládat zanedbatelný vliv na povodňovou situaci v území – retenční schopnost těchto vodních děl bývá minimální a dá se předpokládat pouze krátké zpomalení nástupu povodňového průtoku.
Je nutné upozornit, že tento většinou neovladatelný ochranný vliv se většinou projevuje při povodni do hodnoty maximálně Q1–Q2, výjimečně Q5. Při výskytu větších povodní je vliv na zvýšení ochrany předmětného území obcí zanedbatelný.
I malá vodní díla bez přiřazené kategorie však mohou představovat významné povodňové ohrožení, zvláště pokud jsou ve špatném technickém stavu, či pokud na nich selže manipulace.
Významnější schopnost transformace povodňového průtoku má na katastru pouze VD Klíčava, jejíž retenční prostor činí 0,6 mil. m3. Objekty ležící na toku pod vodním dílem však již nenáleží do působnosti ORP Kladno.
Při povodni v roce 2002 nebylo VD Klíčava povodní významněji zasaženo, při poslední velké povodni v roce 2013 došlo k transformaci prvních dvou vln povodně v neškodný odtok, třetí vlna byla transformována částečně v důsledku vyčerpání ovladatelné kapacity nádrže. Kulminační odtok z nádrže dosáhl 11,3 m3/s (Q2) téměř dva dny po dosažení kulminačních hodnot na přítoku (13,5 m3/s, Q2–Q5).
Vliv vodních děl na povodňovou situaci a riziko vzniku zvláštní povodně v území řeší příslušné předpisy (zejména manipulační řády a plány ochrany území pod vodním dílem při zvláštní povodni), případně povodňové plány jednotlivých obcí.
Vyhláška Ministerstva zemědělství 216/2011 Sb. o náležitostech manipulačních řádů a provozních řádů vodních děl, definuje manipulační řád jako soubor zásad a pokynů pro manipulaci s vodou k jejímu účelnému a hospodárnému využití podle povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami a stavebního povolení k vodnímu dílu, ke snižování nepříznivých účinků povodní, sucha a ledových jevů, k ochraně a zlepšení jakosti vody, jakož i k zajištění bezpečnosti, stability a spolehlivosti vodního díla a soubor zásad, pokynů a dokumentace pro obsluhu a údržbu objektů a zařízení vodního díla.
O povinnosti vlastníka vodního díla mít zpracovaný a schválený manipulační řád rozhoduje, na základě ustanovení § 59 odst. 3 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) ve znění pozdějších předpisů, vodoprávní úřad. Vlastník vodního díla je, dle § 59 odst. 1 vodního zákona, povinen dodržovat podmínky a povinnosti, za kterých bylo vodní dílo povoleno a uvedeno do provozu, zejména dodržovat provozní řád a schválený manipulační řád, neprodleně oznamovat vodoprávnímu úřadu změny mající vliv na obsah manipulačního řádu a předkládat vodoprávnímu úřadu ke schválení návrh na úpravu manipulačního řádu tak, aby byl v souladu s komplexním manipulačním řádem podle § 47 odst. 4 písm. g).
Při manipulaci na VD musí být vždy informována PK příslušné obce, která v případě potřeby o manipulaci spolu s provozovatelem informuje obce níže na toku pod VD. Při významné manipulaci na vodních dílech v ORP Kladno, jejichž vliv přesahuje hranice ORP, musí být informovány obce níže na toku pod ORP! Manipulace probíhá dle platných manipulačních řádů, jejichž kopie by měly být k dispozici také na MM Kladna.
stránka b_druh_povoden_ovlivnena.htm aktualizována: 03.01.2024, publikována: 16.09.2024