Historické povodně

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika území >

Historické povodně

V zájmovém území se povodně pravidelně vyskytují, podrobnější záznamy se týkají především větších řek. Povodně lokálního charakteru na menších tocích jsou zaznamenány v Povodňových plánech jednotlivých obcí, či v místních kronikách a dalších dokumentech.

Hodnoty některých velkých povodní v měrných profilech na tocích na území ORP Kladno:

Tok

Profil

Datum

Nejvyšší zaznamenaný vodní stav [cm]

Průtok [m3/s]

N-letost

Loděnice

Loděnice

26.06.1995

162

14,5

N ~<1

Klíčava

odtok VD Klíčava

20.07.1981

/

11,50 

N ~2

04.06.2013

/

11,30 

N ~2

13.08.2002

/

4,900 

N ~<1

Povodeň 2002

V srpnu 2002 došlo v povodí Vltavy ke dvěma významným srážkovým epizodám (6. až 8. srpna a 11. až 13. srpna), které měly za následek všeobecné rozvodnění toků. V okrese Kladno došlo vlivem velkých průtoků na několika tocích k drobnému poškození koryt a vodních děl. Při povodni naštěstí nedošlo k protržení žádného vodního díla.

Povodeň 2013

Zatím poslední velká povodeň postihla Českou republiku na přelomu května a června roku 2013. Povodeň byla způsobena několika vlnami významných srážek, které postihly Čechy a část Moravy a také lokálními přívalovými srážkami. Na některých tocích překročily průtoky významně stoletou povodeň. V souvislosti s povodněmi byla evidována ztráta 15 lidských životů a značné materiální škody. Vydatné lijáky způsobily mimo rozliv toků také četné sesuvy půdy spojené s dalšími škodami. Svými důsledky se tato povodeň řadí ke katastrofickým povodním na přelomu 20. a 21. století, hned za povodně v letech 1997 a 2002. Celkové škody byly předběžně vyčísleny na více než 15,3 mld. Kč. Z jednotlivých krajů byl nejvíce postižen kraj Středočeský (4,1 mld. Kč). Dne 2. června byl rozhodnutím vlády České republiky č. 140/2013 pro kraje Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a hl. m. Prahu vyhlášen „nouzový stav“.

Při povodni se výrazně projevil „nový“ trend lokálních „bleskových“ záplav často doprovázený povrchovými splachy (i v obcích bez toku) či dalšími problémy v závislosti na místních podmínkách (potíže s vodními díly, drobnými vodními toky, voda na komunikacích apod.).

Tato povodeň postihla i ORP Kladno a to zejména v podobě dílčích povodňových vln a lokálních povodňových epizod s kulminací převážně 2. 6.–3. 6. 2013. Na toku Klíčava nad VD Klíčava byla dosažena kulminace 2. 6. v 2:30 na hodnotě 13,5 m3/s. První dvě povodňové vlny transformovala přehrada na neškodný odtok, třetí vlna byla, v důsledku naplnění kapacity, již transformována jen částečně. Kulminace na menších tocích nejsou přesně zmapované, pravděpodobně šlo většinou o průtoky do Q5 s lokálním ohrožením zástavby a místy výrazným poškozením koryt.

Výrazná přívalová povodeň se vyskytla na Dolanském (Zákolanském) potoce, Sulovickém a Dřetovickém potoce a to zejména v důsledku přívalové srážky nad územím Dolan (až 100 mm/1h). Na území ORP Kladno bylo celkem postiženo 12 obcí (odevzdané výkazy povodnových škod).

 

Běloky 

Běloky 

 

Běloky 

Běloky 

Malé Přítočno

Malé Přítočno

 

Dolany

Dolany

Hostouň

Hostouň

 

V ORP Kladno dochází v posledních letech k lokálním přívalovým povodním často. Přívalové povodně v regionu jsou způsobeny jednak přívalovými dešti, hlavně pak nevhodným způsobem hospodaření na půdních blocích orné půdy v regionu. Nejsou dodržovány protierozní zásady a často dochází k pěstování širokořádkových plodin a to i na zcela nevhodných polích s vyšším sklonem. Dochází k orbě po spádnici a v kritických bodech tras soustředěných odtoků nejsou ponechány protierozní prvky (pásy, valy atd.)

I z těchto důvodů je součástí povodňového plánu materiál Protierozní opatření na zemědělské půdě, který by měl sloužit jako základní metodika pro optimalizaci hospodaření zemědělskými subjekty.

Důležitý faktor ovlivňující povodně je také míra údržby systému dešťového odvodnění v obci - čištění propustků, odvodňovacích struh a příkopů.


Věcná část > Charakteristika území > Historické povodně

   | tisk | nahoru |

stránka b_historicke_povodne.htm aktualizována: 27.09.2018, publikována: 16.09.2024