<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Výskyt povodní v oblasti Mělnicka |
Povodeň může být způsobena přirozenými jevy nebo umělými vlivy.
Přirozenou povodní je povodeň způsobená přírodními jevy tj. situace, při kterých hrozí zaplavení území, nebo situace označené předpovědní povodňovou službou nebo povodňovými orgány podle zákona č. 254/2001 Sb., zejména při:
•déletrvajících vydatných dešťových srážkách, popř. prognóze nebezpečí intenzivních dešťových srážek, očekávaném náhlém tání, nebezpečném chodu ledů nebo při vzniku nebezpečných ledových zácp a nápěchů,
•dosažení směrodatného limitu vodního stavu, nebo průtoku ve vodním toku a jeho stoupající tendenci.
Přirozené povodně vyskytující na Mělnicku jsou v převážné většině spojeny s hydrometeorologickou situací na větším území České republiky, kdy dochází k postupnému nárůstů průtoku Vltavy a Labe. U jejich přítoků bude pochopitelně odezva na příčinné srážky v povodí výrazně rychlejší a srážka může zasáhnout jen malé území povodí toku (i jen místní části obcí).
Nejčastěji se vyskytující povodně lze rozdělit do čtyř skupin:
•povodně způsobené táním sněhové pokrývky v zimním nebo jarním období, případně v kombinaci s dalšími srážkami. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek v pramenné oblasti Labe a Vltavy. Je nutné sledovat zprávy a výstrahy ČHMÚ, případně informace dispečinků Povodí Labe a Povodí Vltavy, státní podnik Vhodné je orientačně sledovat stav sněhových zásob, prognózy rozsáhlejších teplých dešťů. Povodeň při zmrzlé půdě (omezení infiltrace) je možná i na Pšovce a Liběchovce.
•povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity v letním období. Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. Tato povodeň je nejpravděpodobnějším ohrožením pravostranných přítoků Labe – Pšovky, Liběchovky a Košáteckého potoka.
•povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními srážkami. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a v našich podmínkách nebývají tak časté, způsobují však největší škody. Tento typ povodně je pravděpodobný na Labi. Možnosti zabezpečovacích prací budou s ohledem na více času větší, jak u kumulace přívalových srážek v republice, či rychlých jarních povodní z tání sněhu.
•povodně způsobené zimními ledovými jevy jako např. tzv. ledové spěchy, ledové zácpy. Tyto povodně nebývají způsobeny zvýšenými průtoky, ale ucpáním průtočného profilu toku ledem, ledovou tříští, ledovými krami apod. Jedná se o povodně místního charakteru a na několika lokalitách v úseku Kly, Tuháň, Obříství byly zaznamenány.
stránka b_druh_vyskyt_povodni.htm aktualizována: 27.04.2022, publikována: 16.09.2024