<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika území > Hydrologické poměry |
Významnými vodními toky na území jsou Zlonický, Vranský, Červený a Bakovský potok. Vodstvo na území SO spadá do úmoří Severního moře – hlavního povodí Labe, povodí II. řádu Vltavy.
Bakovský potok (1-12-02-049) odvodňuje zejména severovýchodní okraj geomorfologického celku Džbán. Je posledním větším levostranným přítokem Vltavy před jejím ústím do Labe (vlévá se na jejím 13,8 říčním kilometru). Délka Bakovského potoka činí 44,6 km. Plocha povodí měří 417,7 km²
Bakovský potok pramení v lesích na severovýchodním úbočím Džbánu asi 1 km východně od Kroučové nad obcí Kalivody u Řevničova. Jeho tok je vcelku rovný, po celou dobu svého běhu míří na východ až severovýchod. V horní části protéká širokým (zprvu hlubokým) údolím, na středním toku plyne téměř bez přítoků, teprve za vsí Bakov, ležící mezi Slaným a Zlonicemi, začíná z obou stran nabírat vějířovitě se sbíhající potoky ze souběžných mělkých údolí. Dále Bakovský potok protéká městem Velvary a u Nové Vsi hlubokým zářezem stéká ke svému ústí do Vltavy.
Zlonický potok (1-12-02-056) odvodňuje část severozápadního a severního Slánska v okrese Kladno, jeden z hlavních přítoků Bakovského potoka v povodí dolní Vltavy.
Potok pramení v lesích severovýchodního Džbánu u vesničky Bor, v nadmořské výšce 425 m. Od pramene Zlonický potok plyne severovýchodním směrem, prvních několik kilometrů lesnatým Bílichovským údolím, z něhož pod Bílichovem vystupuje do otevřené krajiny Dolnooharské tabule. U Klobuk Zlonický potok zleva přijímá nejvýznamnější ze svých přítoků, Žerotínský potok, a stáčí svůj běh k východu. Odtud přes Zlonice až po Tmáň jeho mělké a otevřené údolí využívá železnice (úseky tratí 110 a 096). Okolní krajina až po ústí je zemědělská, takřka bezlesá. Do Bakovského potoka se Zlonický potok vlévá z levé strany jižně od Nabdína na Velvarsku, v nadmořské výšce 190 m.
Vranský potok je potok, který pramení v Ústeckém kraji, ale protéká převážně po severním okraji Kladenského okresu ve Středočeském kraji. Jeho délka je 22,19 km a je levostranným přítokem Bakovského potoka, do kterého se vlévá na jeho 7,3 říčním kilometru. Rozloha povodí je 105,5 km².
Potok pramení ve výšce 337 m n. m. severně od obce Telce v okresu Louny v Ústeckém kraji. Potok teče východním směrem a vtéká na území kladenského okresu ve Středočeské kraji. Dále pak teče při jižním okraji obce Vraný, podle níž se potok nazývá. V obci Šlapanice proteče Šlapanickým rybníkem. Dále směřuje přes Poštovice do Kmetiněvsi a do Hospozína. Tady protéká soustavou rybníků. Pak protéká širokým údolím a před obcí Černuc. Po průtoku Černucí teče podél přírodní památky PP Pod Šibenicí a dále kolem obce Dolní Kamenice a Budihostice. Proteče Budihostickým rybníkem a z něho se zleva v nadmořské výšce 181 m napojí na Bakovský potok.
Červený potok (1-12-02-072) je vodní tok odvodňující především okolí Slaného. Do Červeného potoka se ve Slaném vlévá Šternberský potok. Červený potok také napájí mnoho rybníků, mezi které patří Řisutský rybník, Cukrovarský rybník, Nový studeněveský rybník, Velký slánský rybník, Červený rybník, Blahotický rybník I, Blahotický rybník II a Žižický rybník.
stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 21.07.2022, publikována: 17.09.2024