<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v Hlízově |
Povodně vyskytující se v Hlízově jsou v převážné většině spojeny s hydrometeorologickou situací na úpatí Českého a Slavkovského lesa, kdy jihozápadní proudění přináší plošně intenzivní srážky. V posledních letech se však i zde v regionu množí letní přívalové srážky zasahující jen velmi malá území.
Nejčastěji se vyskytující povodně lze rozdělit do čtyř skupin:
•povodně způsobené táním sněhové pokrývky v zimním nebo jarním období, případně v kombinaci s dalšími srážkami. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a dlouhou dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a jarních dešťových srážek. k takovéto povodni může dojít na Klejnárce v případě extrémně sněhové zimy. Zde se může projevit vliv vzdutí Labe do Klejnárky a zpomalení odtoku vod z inundace Klejnárky.
•povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity v letním období. Tyto povodně zasahují obvykle malá území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. K těmto povodním dochází v posledních letech pravidelně v menších lokalitách regionu. Zasahují i malá území např. jen místní části obcí a Hlízov může být postižen. Masivnější přítok přívalových vod připadá v úvahu pouze od silnice I/38 od Kaňku.
•povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními srážkami. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a v našich podmínkách nebývají časté, způsobují však největší škody. K takovéto povodni může dojít také, čas k zabezpečovacím pracím však bude výrazně větší než u přívalové srážky. Zde se může projevit vliv vzdutí Labe do Klejnárky a zpomalení odtoku vod z inundace Klejnárky.
•povodně způsobené zimními ledovými jevy jako (např. tzv. ledové nápěchy, ledové zácpy). Jedná se o povodně místního charakteru a jsou nejméně pravděpodobným ohrožením Hlízova. V POVIS není ledové ohrožení na toku evidováno.
Další informace: Vodní toky, Vodní díla, Historické povodně
stránka b_druhy_vyskyt.htm aktualizována: 26.10.2023, publikována: 11.11.2024