Zvláštní povodeň

  Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi 

Zvláštní povodeň

Previous pageReturn to chapter overviewNext page   Tisk této stránky

Jedná se o povodeň způsobenou umělými vlivy, tj. situace, jež mohou nastat při stavbě nebo provozu vodohospodářských děl, která vzdouvají nebo mohou vzdouvat vodu zejména při:

narušení tělesa vzdouvacího vodního díla (zvláštní povodeň typu 1= ZPV 1),

poruše hradících konstrukcí  a uzávěrů výpustných zařízení vodních děl (označená jako ZPV 2),

nouzovém řešení kritických situací z hlediska bezpečnosti vodního díla (označená jako ZPV 2).

 

Vlastníci (uživatelé) nebo správci vodohospodářských děl jsou povinni zajišťovat na těchto vodních dílech odborný technicko-bezpečnostní dohled, jehož účelem je průběžné zjišťování technického stavu díla z hlediska jeho stability, bezpečnosti, možných příčin poruch a navrhování opatření k nápravě. Pro účely technicko-bezpečnostního dohledu jsou vodohospodářská vodní díla zařazena do I. až IV. kategorie podle rizika ohrožení lidských životů, možných škod na majetku v přilehlém území a ztrát z omezení funkcí a užitků ve veřejném zájmu. U vodních děl zařazených do I. až III. kategorie je povinen jejich vlastník, popřípadě stavebník zajistit technicko-bezpečnostní dohled prostřednictvím pověřené osoby a účastnit se jeho provádění v rozsahu stanoveném vyhláškou Ministerstva zemědělství. U vodních děl III. kategorie může technicko-bezpečnostní dohled provádět vlastník nebo stavebník sám, pokud je pověřenou osobou. U vodních děl IV. kategorie může technicko-bezpečnostní dohled provádět vlastník, případně stavebník sám.

Z hlediska možnosti vzniku a průběhu zvláštních povodní mají největší význam vodní díla zařazená do I. až III. kategorie. Krajské úřady, dle § 107 vodního zákona, vyžadují od vlastníků (správců) vodních děl I. až III. kategorie, kterým byla uložena povinnost zajistit provádění technicko-bezpečnostního dohledu, zpracování údajů o parametrech možné zvláštní povodně, zejména charakteristiky průtokových vln a rozsah ohroženého území, a jejich poskytnutí příslušným povodňovým orgánům, orgánům krizového řízení a složkám integrovaného záchranného systému.

Výskyt těchto povodní v zájmovém území není potvrzen ani vyvrácen. Nejbližší výše položené nádrže na Červeném potoce jsou  "Záskalská" (ř.km 19,9, objem 0,741 mil.m3) a "Dráteník" (ř.km a 18,650, objem 0,138 mil.m3). Obě nádrže spravuje Povodí Vltavy, státní podnik.

 

Soubor: Zvlastni_povoden.htm


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Zvláštní povodeň

 | nahoru |

stránka aktualizována: 15.2.2012, publikována: 15.2.2012