Výskyt povodní na území Nové Vsi I

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Výskyt povodní na území Nové Vsi I

Povodně vyskytující se v povodí samotného Labe jsou v převážné většině spojeny s hydrometeorologickou situací na velkém území zasahujícím Pardubický i Královehradecký kraj v horních partiích povodí Labe.  Mohou se však vyskytnout i extrémní přívalové srážky lokálního měřítka zasahující jen Bedřichov, kdy dojde k přívalovým přítokům z polí do obce.

Povodně lze podle charakteru rozdělit do čtyř skupin:

povodně způsobené táním sněhové pokrývky v zimním nebo jarním období, případně v kombinaci s dalšími srážkami. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek v povodí Labe. Je nutné sledovat stav sněhových zásob, prognózy teplých dešťů v Krkonoších, Orlických Horách a Svitavské pahorkatině.

povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity v letním období. Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. Tato povodeň je nejpravděpodobnější ohrožením obce, a to na Nouzovském potoce a pod svahy Bedřichova. Je nutná průběžná údržba propustí a kanalizačních vpustí.  Je však možné, že přívalová srážka zasáhne větší území a dojde k rychlému nástupu i hladiny Labi.

povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními srážkami. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území Středočeského a Královehradeckého kraje, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a v našich podmínkách nebývají časté, způsobují však největší škody. Tento typ povodně je pravděpodobný. Ničivé účinky však nebudou s ohledem na časové možnosti zabezpečovacích prací tak značné, jako u přívalových srážek.

povodně způsobené zimními ledovými jevy jako např. tzv. ledové spěchy, ledové zácpy.  Tyto povodně nebývají způsobeny zvýšenými průtoky, ale ucpáním průtočného profilu toku ledem, ledovou tříští, ledovými krami apod. Jedná se o povodně místního charakteru a v lokalitě Nové Vsi I nebyly významné ledové jevy v posledních letech zaznamenány. Ledové jevy na VD Klavary a VD Velký Osek však nelze zcela vyloučit.

Soubor: b_druhy_priroz.htm


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní na území Nové Vsi I

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 14.01.19, publikována: 04.02.20