<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Výběr z dPP > Historické povodně |
Poslední zaznamenanou povodní je povodeň v červnu 2013, kdy na limnigrafu v Plaňanech kulminovala Výrovka 2.6. v 19:50 na hodnotě 110 m3/s. Kompletní zpráva o povodni za město Zásmukyje přílohou povodňového plánu.
Velký vliv na povodeň měl Vavřinecký rybník, u nějž manipulace způsobila navýšení povodňové vlny v Doubravčanech. Vavřinecký rybník byl v průběhu povodňové situace vystaveno značně zvýšenému zatížení vzdutou hladinou v nádrži na kótě na kótě 386,10 m n. m., tj. úrovně 1,4 m nad normální hladinou.
Vzhledem k velkému retenčnímu prostoru však došlo i k výraznému snížení kulminace povodně. Při povodni došlo k porušení kamenného opevnění odpadního koryta za přelivy. Dále došlo ke vzniku 4 nových čirých průsaků u vzdušní paty tělesa hráze v profilu spodní výpusti.
V regionu se však vyskytují v posledních letech i lokální přívalové povodně vyvolané soustředěnými odtoky z polí. Tyto přívalové povodně v regionu jsou způsobeny jednak přívalovými dešti, hlavně pak nevhodným způsobem hospodaření na půdních blocích orné půdy v regionu. Nejsou dodržovány protierozní zásady a často dochází k pěstování širokořádkových plodin. A to i na zcela nevhodných polích s vyšším sklonem. Dochází k orbě po spádnici a v kritických bodech tras soustředěných odtoků nejsou ponechány protierozní prvky (pásy, valy atd.)
I z těchto důvodů je součástí povodňového plánu materiál Protierozní opatření na zemědělské půdě, který by měl sloužit jako základní metodika pro optimalizaci hospodaření zemědělskými subjekty.
Důležitý faktor ovlivňující povodně je také míra údržby systému dešťového odvodnění v obci - čištění propustků, odvodňovacích struh a příkopů.
Soubor: b_hydr_his.htm
stránka aktualizována: 10.04.18, publikována: 11.02.20