<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Historické povodně |
Hlavním zdrojem informací byly tzv. „Zprávy o povodni“. Po proběhlé povodni je státním podnikem Povodí Labe zpracovávána zpráva v souladu s právními předpisy. Tato zpráva obsahuje zhodnocení meteorologické, hydrologické a provozní situace a další informace nezbytné k vyhodnocení povodňové události.
Zprávy o povodních www.pla.cz
Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD
K povodni se dochovaly pouze dvě fotografie.
Na horním úseku toku, nad nádrží VD Vrchlice, dosáhl průtok úrovně Q10. Níže po toku se projevil vliv nádrže a průtok byl snížen mírně pod úroveň Q1.
VD Vrchlice nemá žádný ovladatelný ochranný prostor. Před očekávaným táním sněhu byl prostor nádrže po dohodě s vlastníkem úpravny vody uvolněn po kótu 322,25 m n. m., tedy o 1,376 mil. m3 ze zásobního prostoru. Přítok do nádrže kulminoval na hodnotě 21,6 m3/s, což je v úrovni Q10, na odtoku bylo nejvyšší hodnotou 13 m3/s, což je Q2–Q5. Čímž byl vodoprávně stanovený neškodný odtok pod nádrží překročen o 2,7 m3/s bez negativního dopadu na stavební objekty podél toku. Hladina vody v nádrži vystoupila max. na kótu 324,18 m n. m., tj. 38 cm nad korunu bezpečnostního přelivu, který byl v činnosti 3,5 dne. K maximální dosažené hladině vody bylo v nádrži zachyceno 1,736 m3 vody.
V horních úsecích toku byl překročen vodní stav platný pro vyhlášení 3. SPA, v dolním úseku pro 2. SPA. V profilu Bílek nad nádrží VD Pařížov odpovídá dosažený kulminační průtok 25 m3/s 10leté velké vodě, v profilu Pařížov odpovídá maximální průtok 38 m3/s hodnotě Q5. Na dolním toku Doubravy byl v profilu Žleby zaznamenán průtok 80 m3/s, který odpovídá velké vodě s opakováním mezi Q5–Q10.
V povodí vodního toku Vrchlice se dosažené srážky projevily krátkodobým mírným zvýšením vodního stavu hluboko pod 1. SPA.
V povodí Doubravy i Vrchlice dosáhly srážkové úhrny za oba dny 60–80 mm. V průtokoměrných stanicích zařazených do hlásné povodňové služby dosáhly kulminace na Doubravě v Bílku úrovně Q2, v profilu Pařížov pod nádrží Q2–Q5 a v profilu Žleby Q5–Q10. Z toho lze usoudit, že srážkami bylo zasaženo celé povodí Doubravy a projevilo se to vysokým odtokem z mezipovodí a zvyšováním n-letosti průtoku v celé její délce. Na Vrchlici v profilu Vrchlice pod vodním dílem bylo maximum v úrovni <Q2.
Velmi vydatné a trvalé srážky, kdy od 29. 5. do 3. 6. vypadlo v povodí Vrchlice úhrnem 100–130 mm, s největší intenzitou z 1. 6. na 2. 6. (cca 100 mm za oba dny), způsobily značně rychlý nárůst průtoků v celém povodí. Velmi rychle se začal zvyšovat průtok na Vrchlici na přítoku do VD Vrchlice. Dne 2. 6. v poledních hodinách byl dosažen 3. SPA na odtokovém limnigrafu Vrchlice, kde bylo naměřeno maximum v úrovni 37,1 m3/s při vodním stavu 187 cm, což přibližně odpovídá průtoku o vodnosti Q50.
Srážková činnost v povodí Doubravy nebyla tak silná, aby vyvolala dosažení 2. a 3. SPA. Srážkové úhrny ve dnech od 29. 5. do 3. 6. zaznamenané na stanicích v zájmovém povodí dosáhly celkem 50–80 mm. Ke zvýšeným vodním stavům došlo na Doubravě v profilu Žleby, kde bylo dosaženo 1. SPA při vodním stavu 134 cm s vodností Q1–Q2 (30,8 m3/s).
V období od 24. 6. do 26. 6. dosáhly vydatné srážkové úhrny, vypadlé do již vodou nasyceného povodí, 80–130 mm. V průtokoměrných stanicích zařazených do hlásné povodňové služby dosáhly kulminace na Doubravě v Bílku a v profilu Pařížov pod nádrží 3. SPA (vodní stav 217 cm resp. 149 cm) na úrovni Q10, což odpovídá průtoku 24 m3/s resp. 49,7 m3/s v profilu Žleby byl dosažen 2. SPA při průtoku 82,1 m3/s a vodním stavu 234 cm, což odpovídá vodnosti cca Q5–Q10. Z toho lze usoudit, že srážkami bylo zasaženo celé povodí Doubravy a projevilo se to vysokým odtokem z mezipovodí a zvyšováním vodnosti průtoku v celé její délce. Na Vrchlici v profilu Vrchlice pod VD bylo maximum v úrovni Q5–Q10 (18,2 m3/s1) při dosažení 3. SPA o vodním stavu 138 cm.
Na VD Vrchlice byl při povodni v červnu 2013 zaznamenán historicky nejvyšší průtok za dobu existence díla (Qkulm. = 46,9 m3/s > Q50). Po odeznění povodně povodni byly v srpnu 2013 provedeny mimořádné prohlídky vyčerpaných vývarů pod VD Vrchlice a pod bezpečnostním přelivem Hamerského rybníka – obě bez zjištění závažnějších škod.
Součinnost obcí na tocích s jednotkami SDH, HZS, firmami a dobrovolníky byla rutinní. Obce samostatně zajišťovaly průběžné odstraňování naplavených předmětů v kritických místech vodotečí, zabezpečovaly nemovitosti a movitý majetek proti vodě, organizovaly odpojení sítí (Kutná Hora, Vavřinec), budovaly povodňové zábrany – pytle s pískem. Evakuace osob proběhla v obci Vavřinec – celkem 3 osoby. Jinde evakuace osob neproběhla. Dále organizovaly náhradní zásobování pitnou vodou, zajišťovaly obnovu funkce obcí a firem po povodni. V době po povodni probíhalo vysoušení zaplavených objektů vysoušeči.
V převážné většině případů v obcích dobře fungovala hlídková služba. Hlásná služba ze strany obcí vůči PK ORP byla někdy se zpožděním. Klíčové informace z většiny obcí byly předávány obcemi buď na HZS Kladno nebo na PK ORP Kutná Hora. Žádná z obcí na území ORP Kutná Hora nepožádala o převzetí řízení ochrany před povodněmi nadřízený povodňový orgán. Povodí Labe, státní podnik, provedl mimořádný monitoring kvality vody ve vodárenské nádrži Vrchlice, který prokázal podstatné zhoršení kvality vody v nádrži po povodni, a který doporučil mimořádnou manipulaci na vodním díle (zajistit odtok z nádrže přes bezpečnostní přeliv VD) po co možná nejdelší dobu což bylo Krajským úřadem Středočeského kraje schváleno a je tak zajištěna lepší upravitelnost vody z nádrže na pitnou vodu. Mimo provoz byla ČOV Uhlířské Janovice na toku Výrovka. Mimo provoz a později v částečném provozu byla také ČOV Kutná Hora na Vrchlici.
V důsledku zvýšeného spadu dešťových srážek a nasycenosti povodí po předchozích povodních došlo k vzestupu na vodních tocích Vrchlice, Výrovka, Doubrava a Klejnárka. Zasaženy byly obce Vavřinec, Rašovice, kde také probíhaly záchranné a zabezpečovací práce. Kvůli zvyšujícím se stavům hladin bylo zahájeno vypouštění Vavřineckého a Žíšovského rybníka. V obci Vavřinec došlo k zaplavení sádek Rybářství Chlumec nad Cidlinou. V Rašovicích došlo k zaplavení zemědělských pozemků. Součinnost obcí na tocích byla s jednotkami SDH, HZS, firmami a dobrovolníky. Obce samostatně zajišťovaly průběžné odstraňování naplavených předmětů v kritických místech vodotečí, zabezpečovaly nemovitosti proti vodě, budovaly povodňové zábrany v podobě pytlů s pískem. Evakuace osob neproběhla. Ve většině případů v obcích dobře fungovala hlídková a hlásná služba. Klíčové informace z většiny obcí byly předávány buď na HZS Kladno nebo na PK ORP Kutná Hora
V průběhu povodně bylo v Kutné Hoře připraveno k evakuaci 16 osob. Povodňovými průtoky došlo k zatopení přilehlých komunikací v Kutné Hoře a několika zahrad v příměstských částí. Povodňové škody s hrozbou prodlení byly na toku řešeny okamžitě. Dále byly zaplaveny zem. pozemky a Mladý Hlízov jako část obce Hlízov.
Povodňová komise ORP Kutná Hora byla aktivována souběžně s povodňovou komisí Města Kutná Hora dne 2. 6. 2013 v 18.55 hod. Poslední zasedání povodňových komisí bylo 7. 6. 2013 v 8.00 hod.
Rozsah povodňových škod na majetku města (věcný popis):
•Destrukce trubkového mostu u Těšitelova mlýna.
•Akvadukt Na Bylance – poškození.
•Poškození 680 m místních komunikací.
•Poškození opěrné zdi 30 m a konstrukce chodníku v Táborské ulici.
•Na obou březích Vrchlice poškozeno 200 m opěrné zdi, zábradlí a komunikace podél Vrchlice.
•Poškození kamenné zdi v Potoční ulici 100 m včetně oprav komunikace.
•Poškození stezky pod chrámem sv. Barbory včetně oprav odvodnění.
•Vymletý a utržený svah délce 40 m v Hutích.
•Poškození jezů ke Spálenému mlýnu, splavení panelového jezu V Hutích, poškození náhonu Vrchlice.
•Zanesení náhonu Vrchlice a nánosy ve vodních tocích a vodních dílech v majetku města Kutná Hora.
•Poškození tří lávek pro pěší přes vodní tok Vrchlice a Bylanka a obvodové zdivo parku pod Vlašským dvorem.
Rozsah povodňových škod na majetku ostatním: silnice č. I/2 v majetku Ředitelství silnic dálnic v Malíně: škoda 2 000 tis. Kč, ČOV Kutná Hora 2 072 000 Kč. Náklady na prováděné zabezpečovací a záchranné práce, uložené povodňovým orgánem obce: 135 000 Kč. Majetková újma vzniklá v důsledku činnosti nebo opatření uložených v době povodně povodňovým orgánem obce: nebyly.
Odhad výše povodňových škod na majetku města: 24 285 000 Kč.
Povodně v roce 2013 – pod Vlašským dvorem |
Povodně v roce 2013 – most pod Barborou |
Povodně v roce 2013 – údolí Vrchlice |
Povodně v roce 2013 - údolí Vrchlice |
Povodně v roce 2013 – ČOV |
Povodně v roce 2013 - ČOV |
stránka b_historicke.htm aktualizována: 19.07.2022, publikována: 16.09.2024