Evidenční a dokumentační práce vyhodnocení povodně

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyOrganizační část >

Evidenční a dokumentační práce vyhodnocení povodně

Evidenční a dokumentační práce jsou opatření prováděná za účelem zabezpečení průkazných a objektivních záznamů o průběhu povodně, o provádění opatření na ochranu před povodněmi, o příčině vzniku a velikosti škod a o jiných okolnostech souvisejících s povodní.

Tyto práce slouží pro posouzení a vyhodnocení povodně z hydrologického hlediska a z hlediska účinnosti provedených opatření a pro návrh oprav, údržby, popřípadě investic a dalších opatření na ochranu před povodněmi.

Evidenčními a dokumentačními pracemi jsou zejména:

záznamy v povodňové knize,

průběžný záznam vodních stavů a orientačních hodnot rychlostí a průtoků,

průběžný záznam údajů o provozu vodních děl ovlivňující průběh povodně,

označování nejvýše dosažené hladiny,

fotodokumentace povodňové situace a videozáznamy,

zaměřování a zakreslování záplavového území,

zakreslování míst ledových zácp,

zakreslování břehových nátrží, evidování průtrží hrází,

monitorování kvality vody a možných zdrojů znečištění,

účelový terénní průzkum a šetření,

zprávy o prohlídkách po povodni a zprávy o průběhu povodně.

Povodňová kniha

Povodňová kniha je pracovní deník, který vedou povodňové orgány, další účastníci ochrany před povodněmi a subjekty, které mají tuto povinnost zakotvenou ve svých povodňových plánech. Zapisují se do ní zejména:

doslovné znění přijatých zpráv s uvedením odesílatele,

doslovné znění odeslaných zpráv s uvedením jejich pramene, způsobu a doby odeslání,

datum a čas vyhlášení nebo odvolání stupňů povodňové aktivity,

datum a čas převzetí řízení ochrany před povodněmi povodňovým orgánem vyššího stupně,

datum a čas ukončení řízení ochrany před povodněmi povodňovým orgánem vyššího stupně,

doslovné znění příkazů povodňového orgánu,

dobu a obsah provedených opatření,

výsledky povodňových prohlídek.
 

Zápisy do povodňové knihy provádějí jen osoby tím pověřené, které jsou povinny každý zápis podepsat. Přehledný způsob, jak zprávy o povodni zachytit a vyhodnotit je evidence zpráv v Záznamníku přijatých a odeslaných zpráv, kde jsou všechny zprávy zapsány. Zprávám se přiděluje Evidenční číslo (obdoba čísla jednacího) a uvádí se, kde a jak je zpráva založena.

Každá zpráva se zaznamenává následujícím způsobem:

Telefonické zprávy (fonogramy) se zapisují do záznamníku přijatých a odeslaných zpráv, také se mohou nahrát na diktafon a později přepsat buď ručně do Záznamníku přijatých a odeslaných zpráv nebo na počítači. Zprávě se přidělí evidenční číslo, které se napíše do pravého horního rohu zprávy, dále od koho byla přijata, kdy byla přijata, její zápis, komu, kdy a jakým způsobem předána.

U zpráv, které jsou již v tištěné formě, např. fax (z faxových zpráv se musí provést kopie na kopírce, pokud je fax vytištěn na termopapíru), nebo jiná písemnost, fotografie, mapy, kopie novinových článků apod. se přidělí evidenční číslo ze Záznamníku přijatých a odeslaných zpráv (do Záznamníku se uvedou pouze údaje kdy a od koho zpráva přišla, komu a jak byla předán, dále stručný název zprávy a obsah), zpráva se tímto číslem označí a uloží do Desek pro ukládání dokumentů, jedná se o desky s rychlovazačem.

Zprávy na jiných mediích se evidují jako ostatní zprávy.

Zákres do pracovní mapy

Do pracovní mapy se provádějí pravidelné zákresy povodňové situace a vždy se udává čas vzniklé situace, do mapy se zakreslují objížďky a další opatření spojená s řízením práce PK. Pro tento účel jsou k dispozici mapy záplavového území v grafické části povodňového plánu, které je možné vytisknout.

Označování nejvýše dosažené hladiny vody

Označení nejvýše dosažené hladiny vody se provádí tam, kde došlo k povodňové situaci pouze provizorně tak, aby byla známa výše hladiny a později mohla být výše hladiny osazena normovou vodní značkou (ČSN 75 2911 Vodní značky), které provede správce povodí.

Foto a video dokumentace

V průběhu povodně, ale především po kulminaci jednotlivých povodňových vln je nutné provést objektivní fotodokumentaci a videozáznam. Dokumentaci provádí skupina pověřená povodňovou komisí. Dokumentace se ukládá do povodňové knihy. Dokumentace slouží k objektivnímu zachycení způsobených škod po povodni a pro zpracování zprávy o povodni.

Zpráva o povodni

Vyhodnocení povodně a zpracování zprávy o povodni zajišťuje povodňový orgán města. Tato zpráva je zpracovávána pro povodeň, při které byl vyhlášen alespoň 2. SPA, nebo došlo k povodňovým škodám, či byly prováděny povodňové zabezpečovací a záchranné práce.

Zpráva o povodni obsahuje mimo jiné:

rozbor příčin a průběhu povodně,

popis a posouzení účinnosti provedených opatření,

věcný rozsah a odborný odhad výše povodňových škod,

návrh opatření na odstranění následků povodně.
 

Zpráva o povodni se zpracuje do 3 měsíců po ukončení povodně, v případě potřeby rozsáhlejších dokumentačních prací se provede doplňkové vyhodnocení do šesti měsíců po ukončení povodně. Zpráva o povodni se předává povodňovému orgánu obce s rozšířenou působností. Evidenci vyhodnocených povodní zajišťují správci povodí a z hlediska hydrologického Český hydrometeorologický ústav.

Osnova závěrečné zprávy o povodni je uvedena v přílohách povodňového plánu.

 

Soubor: c_evidence.htm


Organizační část > Evidenční a dokumentační práce vyhodnocení povodně

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 02.06.2023, publikována: 16.09.2024