<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Výběr z dPP > Historické povodně |
Poslední zaznamenanou povodní je povodeň v červnu 2013, kdy v Plaňanech kulminovala Výrovka 2.6. v 19:50 na hodnotě 110 m3/s.
Vodní dílo Vavřinecký rybník bylo v průběhu povodňové situace vystaveno značně zvýšenému zatížení vzdutou hladinou v nádrži na kótě na kótě 386,10 m n. m., tj. úrovně 1,4 m nad normální hladinou. Tato hladina překročila kritéria pro vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity z hlediska nebezpečí vzniku zvláštní povodně (dle dodatku programu technickobezpečnostního dohledu dosažení kóty v nádrži 385,43 m n. m.).
Vzhledem k velkému retenčnímu prostoru došlo k výraznému snížení kulminace povodně. Při povodni došlo k porušení kamenného opevnění odpadního koryta za přelivy. Dále došlo ke vzniku 4 nových čirých průsaků u vzdušní paty tělesa hráze v profilu spodní výpusti.
V regionu se však vyskytují v posledních letech i lokální přívalové povodně vyvolané soustředěnými odtoky z polí. Tyto přívalové povodně v regionu jsou způsobeny jednak přívalovými dešti, hlavně pak nevhodným způsobem hospodaření na půdních blocích orné půdy v regionu. Nejsou dodržovány protierozní zásady a často dochází k pěstování širokořádkových plodin. A to i na zcela nevhodných polích s vyšším sklonem. Dochází k orbě po spádnici a v kritických bodech tras soustředěných odtoků nejsou ponechány protierozní prvky (pásy, valy atd.)
I z těchto důvodů je součástí povodňového plánu materiál Protierozní opatření na zemědělské půdě, který by měl sloužit jako základní metodika pro optimalizaci hospodaření zemědělskými subjekty v obci.
Důležitý faktor ovlivňující povodně je také míra údržby systému dešťového odvodnění v obci - čištění propustků, odvodňovacích struh a příkopů.
Soubor: b_hydrol_hist.htm
stránka aktualizována: 05.04.18, publikována: 12.02.20