Výskyt povodní v povodí

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Výskyt povodní v povodí

Povodně vyskytující se ve správním území jsou způsobeny především povodňovými událostmi na Vltavě.

Povodňový režim Vltavy na svém dolním toku je ovlivněn provozem nádrží Vltavské kaskády, které jsou do určité míry schopné transformovat povodňové vlny z horní Vltavy, Lužnice a Otavy. Velikost povodně na dolním toku Vltavy je tak dána možnostmi transformace povodňové vlny přicházející z horní části povodí Vltavy a jejím eventuálním střetem s povodněmi přicházejícími ze Sázavy a Berounky. Pro Sázavu a její přítoky je typický spíše zimní povodňový režim (listopad-duben), vyvolaný táním sněhových zásob na Českomoravské vrchovině.

Nejčastěji se vyskytující povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

Zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Tento druh povodní se ve správním území obce vyskytuje a je ovlivněn táním sněhu na Šumavě, ale i transformací povodňové vlny Vltavskou kaskádou.

Letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a způsobují však největší škody. Tento druh povodní je pro území typický.

Letní povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv i mimo vodní toky a nelze se proti nim prakticky bránit (extrémně rychlý průběh povodně). Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. Povrchovým odtokem z polí a luk je ohrožena lokalita V Závětině a V Loučkách.

Zimní povodně způsobené ledovými jevy např. tzv. ledové nápěchy, ledové zácpy se vyskytují na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů. Tyto povodně nebývají způsobeny zvýšenými průtoky, ale ucpáním průtočného profilu toku ledem, ledovou tříští, ledovými krami apod. Vznik ledových jevů nebyl v tomto úseku Vltavy doposud zaznamenán.

Soubor: b_dru_vy.htm


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v povodí

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 27.11.19, publikována: 02.12.19